Tento týden hodlá Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájit rekonstrukci čističky odpadních vod (ČOV) v Podbořanech. A ještě do konce letošního roku má v plánu zahájení rekonstrukce také ČOV v Lounech.

Na rozdíl od původních předpokladů na ně ale SVS nedostala dotaci z Evropské unie, rekonstrukce zaplatí z vlastních zdrojů. Deníku to sdělila Dagmar Haltmarová, mluvčí SVS.

Rekonstrukce obou ČOV byla zařazena spolu s dalšími investicemi do kanalizací v severních Čechách do projektu Dolní Labe. „Pro projekt Dolní Labe se ale SVS nepodařilo získat dotaci z evropského Fondu soudržnosti, ačkoliv byla žádost předložena již v roce 2005. Snaha naplnit legislativní požadavky o čištění odpadních vod do roku 2010 přivedla vedení SVS k rozhodnutí zahájit realizaci projektu Dolní Labe bezodkladně, a to z vlastních finančních zdrojů,“ vysvětlila mluvčí SVS.

Původní sdružený projekt Dolní Labe za 600 milionů korun byl rozdělen a přepracován do řady dílčích subprojektů, které nyní SVS realizuje jednotlivě. Mezi nimi je právě rekonstrukce ČOV v Lounech a Podbořanech. Před několika lety byla rekonstruována také ČOV v Žatci. Ta byla zařazena do projektu Podkrušnohoří, na který Evropská unie přispěla 65 procenty. Rekonstrukce ČOV v Žatci vyšla na několik desítek milionů korun.

Česko musí do roku 2010 splnit požadavky Evropské unie na kvalitu vypouštěných vod. Technologie ČOV v Žatci, Lounech a Podbořanech, na které je napojeno zhruba 50 tisíc lidí, z druhé poloviny 20. století byly schopné z odpadních vod eliminovat organické látky. Po modernizaci odstraní například i dusík a fosfor. Dusíkaté a fosforečné živiny způsobují ve vodě rozkvět řas a sinic, které pak přes léto způsobují úhyn ryb a živočichů, znemožňují koupání a přípravu pitné vody.