Do léta měla být v Letově u Podbořan dokončena oprava kaple, která se táhne už od roku 2014. Není. Navíc se tam vůbec nepracuje. Podle památkářů, znalců i města rekonstrukci firma KV Building odborně nezvládla. Podbořany pak přišly o dotaci, škody chtějí vymáhat. Společnost slíbila nápravu, jenže podle vedení radnice jen slíbila, nic se prý neděje. Navíc má firma problémy, město se připojilo k insolvenčnímu řízení.

„Bohužel, nemají se k dokončení oprav. Navíc jsme zjistili, že má firma další problémy, přihlásili jsme se s našimi pohledávkami do insolvenčního řízení," sdělil Deníku aktuální vývoj kauzy Radek Reindl, starosta Podbořan.

Že se aktuálně v Letově neopravuje a ani se nezačalo, potvrdil také Milan Ohanka, vedoucí odboru investic na podbořanské radnici. „S firmou jsme se dohodli na dalším postupu, nebyl ale dodržen. S nápravou chyb ani nezačali. Zástupci firmy sliby nesplnili," uvedl.

Opravy zřejmě zajistí město samo

Jak se bude při dokončování oprav kaple z roku 1817 pokračovat dál? Nápravu bude muset pravděpodobně udělat samo město. „Opravy zřejmě budeme muset zajistit sami. Škodu budeme samozřejmě vymáhat," pokračoval Radek Reindl.

Deník kontaktoval také zástupce firmy KV Building, mobilní telefon ale nezvedali.

Připomeňte si: Kaple v Letově stále není hotová, dokončit se má v létě

Rekonstrukce kaple v Letově u Podbořan se táhne už od roku 2014. Oprava kaple měla stát bezmála 300 tisíc korun. Město kvůli problémům nakonec přišlo o dotaci 190 tisíc, další peníze navíc bude stát dokončení a náprava chyb.

Někteří zastupitelé sice říkali, že kaple vypadá na pohled po původních opravách pěkně, po přednesení odborných argumentů ale v drtivé většině souhlasili s odmítnutím dotace. „Libí nebo nelíbí je subjektivní, rozhodující je stanovisko památkářů, odborný pohled. Podmínky dotace to nesplňuje, podle nich nebyla práce odvedena kvalitně," řekl tehdy například zastupitel Roman Hodek.

Radnice stavbu nepřevzala

Podle zástupců města byla kaple, ve které byly dříve uloženy ostatky rytířů ze Schwarzenfeldu, majitelů Letova, po nepovedené rekonstrukci ve špatném stavu. Radnice stavbu nepřevzala. Peníze z dotace by prý kvůli chybám stavební firmy nedostala. „Podle památkáře, soudního znalce i projektanta stavba nesplňuje podmínky pro čerpání dotace. Proto jsme odmítli stavbu převzít a dotaci vrátili, škodu, dotaci, o kterou jsme přišli i další náklady, budeme vymáhat," řekl už na začátku sporu Radek Reindl.

Prý byly chyby v projektech

Společnost KV Building, která opravy prováděla, nesouhlasila, stav památky prý nebyl tak špatný, jak radnice říkala, chyby prý byly také v projektech, mělo jít hlavně o estetické vady. Zástupci firmy některá pochybení přiznali, jiná ale odmítali. Dříve se vyjádřili, že je nutné ještě dopřesnit, kde udělala firma chybu a kde byly chyby v zadání a v projektu.

Podle vedení Podbořan ale je jednoznačně chyba na straně firmy. Podle nich jde ze strany společnosti o hledání zástupných problémů a oddalování. Firma prý nereaguje dobře, dlouho údajně nečinila žádné kroky k nápravě, a často až na poslední chvíli. Také během samotné rekonstrukce prý firma nekomunikovala a nereagovala na připomínky.

Nedostatky jsou zásadní, říkají památkáři

Kaple v Letově ještě před rekonstrukcí. Zastupitelé Podbořan na začátku roku 2015 rozhodli o vrácení dotace. Podle zastupitelů byla oprava odfláknutá, zpackaná, firma ji údajně nezvládla. Největší námitky na stav kaple měli památkáři. „Památkáři odmítli stavbu převzít. Nedostatky na stavbě označili jako zásadní. Vadilo jim například napojení omítek nebo nezvládnuté profily říms. Podle nich provedené práce vykazují hrubé nedostatky a práce není odvedena v dobré kvalitě," citoval tehdy z oficiálního zápisu památkářů Milan Ohanka, vedoucí odboru investic na podbořanské radnici. Výhrady měl také soudní znalec a projektant.

Stavební společnost KV Building se bránila. Na nedostatky prý byli upozorněni až těsně před předáním stavby. „Když byly hotové dvě strany fasády, památkář nic neřekl, žádné připomínky, že je to špatně. Nikdo nic takového neřekl," tvrdil při jednání podbořanských zastupitelů Luboš Matys, zástupce stavební společnosti.

Následně ale i on připustil, že některé věci nejsou na památce přesně podle požadavků. „Myslím, že na kapli není odvedená špatná práce, naopak je tam odvedená spousta dobré práce. To, co nám vytýkají, jsou dvě nebo tři procenta a kvůli tomu nám nezaplatí? Aby to takto vypadalo, byl požadavek památkářů, oni takhle chtěli omítky, rádi bychom to udělali pěkné, ale museli jsme zachovat co nejvíce starých prvků, pracovat podle starých zvyklostí," pokračoval Matys.

Problémy s komunikací

Radnice a památkáři ale tvrdí, že firma s nimi během stavby nekomunikovala a neodstranila závady, na které byla prý rozhodně upozorněna. Podbořanská radnice zatím firmě nezaplatila.

„Podle nás na díle nejsou závady, které by bránily užívání. Pouze subjektivní, estetické. Na kvalitu práce si v průběhu oprav nikdo nestěžoval. Chyba tedy není jen na naší straně, ale i na straně památkářů a města," tvrdil už dříve Matys, zástupce KV Building.

Radnice důrazně oponuje a opakuje, že firma v průběhu oprav nereagovala na výtky. Památkáři údajně na špatný stav upozorňovali. Následně, během roku 2015, se firma a radnice dohodly, že KV Building provede v roce 2016 dokončení oprav, proběhlo také několik schůzek, kde město mělo předložit své odborné požadavky. Práce měl udělat pro společnost odborník, kterého by doporučilo město. Opravy měly proběhnout do konce léta 2016, jenže se tak nestalo. Podle vedení města společnost nyní opět nekomunikuje a nereaguje.

Na dokončení oprav kaple si tak v Letově ještě počkají.