Mezi domy Vrbna nad Lesy se prohání studený vítr z okolních vymrzlých polí, sem tam spadne pár sněhových vloček, ulice jsou prázdné. Občas zastaví auto u obchodu s potravinami, maminky si začínají pomalu vyzvedávat děti ze školky. Na první pohled nic zvláštního. Až na to, že Vrbno nad Lesy je obcí, kde mají lidé nejvíc exekucí v okrese Louny. Je jich tolik, že místní číslům ani nevěří. Podle statistiky je jimi postiženo 70 procent obyvatel této vesnice východně od Loun.

Podle nedávno zveřejněných čísel má ve Vrbně nad Lesy aspoň jednu exekuci 114 ze 164 obyvatel starších 15 let - 35 z nich má jednu, 16 lidí dvě exekuce, 41 místních má tři až devět exekucí. Dvacet lidí se potýká s 10 až 29 exekucemi a dva z obyvatel mají dokonce přes 30 exekucí.

„Viděla jsem tato čísla na internetu. Znám tady všechny lidi, probrala jsem si to v duchu barák po baráku, těm číslům nemůžu věřit. Vím jen o několika lidech, kteří exekuci mají,“ řekla účetní zdejšího obecního úřadu Pavla Jánská. „Možná je to tím, že jsou ve statistice i lidé, kteří tady mají sice trvalé bydliště, ale už tady dlouho nebydlí,“ dodala.

Jedněmi z obyvatel Vrbna nad Lesy, kteří exekuci mají, jsou Antonín a Zdeňka Maršíkovi. „Měl jsem pět exekucí, protože jsem ztratil zaměstnání. Byl jsem nemocný po mrtvici, ztratil jsem práci a novou jsem už nenašel,“ pokrčil rameny. Když peníze neměli, začali si půjčovat. Půjčky spláceli novými, dluh rostl. Nakonec se vyšplhal na čtvrt milionu. Když manželům Maršíkovým hrozilo, že přijdou o dům, vyhlásili osobní bankrot. „Našla jsem jednu šikovnou paní, která nám vyřídila insolvenci. Teď splácíme,“ sdělila Zdeňka.

Vrbno nad Lesy bylo vždy typickou zemědělskou vesnicí Lounska. V 90. letech 20. století přišlo mnoho lidí pracujících v zemědělství o zaměstnání. A nová práce nebyla. Právě tehdy se řada lidí zadlužila, s následky žijí dodnes.

Dnes už je situace jiná, bez zaměstnání je v obci jen málokdo. Řada lidí ho našla v továrnách v nedaleké průmyslové zóně u Loun. „Myslím si, že ty dluhy vznikly v minulých letech, kdy v Ústeckém kraji a potažmo i v naší obci byla vyšší nezaměstnanost,“ poznamenala starostka Vrbna nad Lesy Monika Tichá. Obec nemá s dlužníky žádný problém. Lidé své poplatky za popelnice nebo psy hradí.

Lounsko je desáté nejhorší v Česku 

Okres Louny se v problematice exekucí řadí mezi ty nejhorší v republice. Na pomyslném žebříčku mu patří 10. nejhorší místo ze 77. Ze 72 tisíc jeho obyvatel starších 15 let má exekuci 10 tisíc lidí, tedy 14 procent. Oněch 10 tisíc lidí má celkem 56 tisíc exekucí, to je v průměru přes pět na jednoho z nich.

Celková částka, kterou mají lidé v exekuci na Lounsku splatit, přesahuje tři miliardy korun. Vyplývá to ze statistik, které uveřejnil server mapaexekuci.cz. Aplikaci z dat Exekutorské komory ČR sestavily organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie. „Mapu jsme zpracovali jako odpověď na kritický nedostatek přesných dat o předluženosti velkého množství obyvatel,“ řekl Radek Hábl, jenž se na projektu podílel.

Data jsou z roku 2017. Projekt chce odhalovat příčiny zadlužení, odstraňovat vžité, někdy ale nepravdivé informace a zlepšit komunikaci.

Podle odborníků se lidé do labyrintu dluhů dostanou často kvůli souhře několika nepříznivých okolností. Přijdou o zaměstnání, což bylo právě v regionu s velkou nezaměstnaností častým problémem, rozpadne se jim rodina, mají zdravotní obtíže. Dluhy se pak snadno tvoří a těžko splácí. Pomoc se dá najít. Dnes už fungují bezplatné poradny, které poskytnou právní pomoc a pomohou s jednáním s věřiteli.