Po úrazu vás přivezou do žatecké nemocnice, ze všeho nejdříve jdete na rentgen a CT vyšetření. Snímky na moderních přístrojích v Žatci jsou hotové, lékař by ale rád složitý případ zkonzultoval s odborníkem v Ústí. Teď složitá situace - rentgenová pracoviště nejsou totiž digitalizovaná a údaje nelze jen tak odeslat nebo sdílet. Do budoucna snad jednoduchá činnost, i přenášení snímků na odborná vyšetření na CD discích by mohlo odpadnout.

Žatecká nemocnice by totiž ráda co nejdříve rentgenová pracoviště zdigitalizovala. Snímky by se pak okamžitě dostaly do počítače kamkoli do potřebného zdravotnického pracoviště v jiném městě. Peníze chce získat formou dotací. „Do konce roku požádáme o dotaci na digitalizaci zobrazovacích metod v žatecké nemocnici. Digitalizace by se týkala rentgenu, CT přístroje, ale také mamografu. Pokud se nám podaří peníze z evropských fondů získat, začalo by se s digitalizací možná už příští rok," řekl pro Deník Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice. „Chceme ji udělat co nejdříve, hodně by to naši nemocnici zase posunulo dopředu," dodal Čestmír Novák.

Sen za deset a půl milionu korun

Na digitalizaci jsou potřebné miliony korun, pokud nepřijde dotace, odsune se digitalizace pravděpodobně na neurčito. „Sníme o digitalizaci už dlouho, peníze z evropských fondů by nám hodně pomohly. Na digitalizaci je potřeba zhruba deset a půl milionu korun," dodal Novák.

Nemocnice by po digitalizaci mohla rozšířit spolupráci také s odbornými pracovišti ve větších nemocnicích. Lékař ve větší nemocnici pošle pacienta na vyšetření v Žatci, na stůl do počítače se mu dostanou hotové snímky. Pacient by je nemusel nosit s sebou, nebo na vyšetření dlouho čekat ve velké nemocnici. Nepopiratelný je také přínos přímo v nemocnici, při náhlých příhodách, například právě při konzultacích.

Žatecká nemocnice je jediná s akutní péčí v okrese Louny. Své přístrojové vybavení se snaží modernizovat, letos přibyl do spektra například také echokardiograf, nedávno CT přístroj.

Zdravotnické zařízení se stará o zhruba 90 tisíc lidí. Má čtyři základní oddělení, která loni hospitalizovala téměř 7 500 pacientů. Další tisíce lidí ošetřili lékaři z žatecké nemocnice v ambulancích.