Radnice v Žatci, která restauraci U Orloje navázanou na Chrám chmele a piva pronajala společnosti Sedmý schod, avizovala, že se otevře na začátku turistické sezony počátkem dubna. „Tento termín padá. Teprve tento týden jsme podepsali nájemní smlouvu, bude třeba ještě instalovat nové vybavení kuchyně. To je staré a nefunkční. Restauraci otevřeme tak za dva měsíce,“ sdělil jednatel společnosti Sedmý schod Martin Kec. Do objektu restaurace nechalo město nedávno zavést plyn, což přinese úsporu provozních nákladů kuchyně. Podle Kece by měla nabízet jídla spojená s tématikou piva a chmele. „Nabídka bude jednoduchá, ale věřím, že chutná,“ dodal.

Místo začátku dubna se podnik otevře v polovině května. Po roce a půl. Restaurace U Orloje pod správou městské příspěvkové organizace ukončila činnost na přelomu let 2020 a 2021, do provozu také rázně promluvila covidová opatření. Město restauraci s minipivovarem, která je s kapacitou sto míst největší v Žatci, ze své organizace vyčlenilo a hledalo pro ni nájemce. Po téměř roce ho našlo v podobě společnosti Sedmý schod na konci loňského roku.

Podle slov jejího jednatele se v minipivovaru restaurace zase vaří. „Jedno je nové pivo, druhé je Samec, což byla značka, kterou restaurace nabízela dřív. V denní nabídce bychom chtěli mít čtyři až pět piv. Z minipivovaru, ze Žateckého pivovaru a uvidíme, zda i z dalších minipivovarů ze žatecké oblasti,“ přiblížil Kec.

Které konkrétní značky piv to budou, je v tuto chvíli nejasné. Žatecký pivovar, kde je Martin Kec výkonným ředitelem, prochází velkými změnami. Propustí většinu ze čtyř desítek zaměstnanců, výrazně sníží výstav, omezí sortiment nabízených piv, jejich druhy změní. Pivo se na jaře přestane vařit v tradičních prostorách, výroba, která se má spustit opět na podzim, se přesune do jiných míst areálu. Loni Žatecký pivovar uvařil 24 tisíc hektolitrů piva, nově se počítá s roční produkcí tři až pět tisíc hektolitrů. Nyní nabízí třináct značek piv, jejich počet v budoucnu klesne. Zůstanou ležáky, nově by měla přibýt svrchně kvašená piva typu IPA. „Zatím není jasné, které konkrétní značky piv zůstanou a které ne,“ zmínil Kec.

Žatecký pivovar přestane provozovat svou prodejnu v domě na Žižkově náměstí. Alena Bojtarová, která tam nyní prodává, chce obchod zachovat. „Jednám o tom s majitelem domu. Ráda bych obchod zachovala, rozšířila nabídku i o piva jiných pivovarů a nabízela další produkty spojené s chmelem,“ sdělila. Naopak Muzeum pivovarnictví Žatecka, které se v létě roku 2020 otevřelo ve zrekonstruované budově na rohu Žižkova náměstí a Horovy ulice, chce pivovar provozovat dál.