„Připravuje se nájemní smlouva, chtěli bychom ji podepsat během ledna. Jsme rádi, že se v současné, pro tento obor těžké době nájemce restaurace našel,“ sdělil žatecký místostarosta Jaroslav Špička. Restaurace U Orloje byla i v souvislosti s covidovými opatřeními naposledy v plném provozu v roce 2020. 

Podle Martina Kece, který je jednatelem společnosti Sedmý schod, by se měla znovu otevřít na přelomu zimy a jara. „Nejpozději bychom chtěli restauraci otevřít na začátku turistické sezony,“ sdělil. Podle něj se počítá s provozem minipivovaru. V jaké podobě bude na začátku provozu fungovat kuchyně a tím pádem jaká bude nabídka jídel, se prý ještě uvidí. 

Společnost Sedmý schod vznikla loni v listopadu. Martin Kec je dlouhodobě spjat se Žateckým pivovarem, který spadá pod dánský pivovarský gigant Carlsberg. „Že bude restaurace města se Žateckým pivovarem provázána, vnímám jako výhodu. Bude za ní stát silná společnost,“ řekl Špička. 

Restaurace U Orloje v Žatci. Archivní snímek.
Restaurace U Orloje v Žatci je k mání za poloviční nájemné

Podle podmínek města je možné, aby nový nájemce točil v restauraci U Orloje i jiná piva, než která sama uvaří. Dá se očekávat, že mezi nimi nebude chybět pivo ze Žateckého pivovaru. 

Žatecká radnice v loňském roce vypsala několik kol výběrového řízení na provozovatele městské hospody, kvůli nezájmu nájemné snížila. Společnost Sedmý schod bude prvních několik měsíců platit 10 tisíc korun, pak se nájemné zvedne na 40 tisíc korun měsíčně. 

Ještě před zahájením provozu restaurace má město v plánu do podniku zavést plyn, aby se snížily náklady na energie. To si vyžádá pokládku potrubí v délce desítek metrů. V současné době je provoz restaurace i minipivovaru včetně všech spotřebičů v kuchyni zcela závislý na elektřině. 

Amuři, líni, kapři, štiky, candáti, okouni, úhoři, pstruzi a další prošli loni rybářům ze Severočeského územního svazu rukama při výlovech a zarybňování vodních ploch.
Malé i velké. Podívejte se, jaké ryby prošly rukama rybářů na severu Čech

Bývalé chmelařské sušárny a sklady v Žatci na náměstí Prokopa Velkého se před deseti lety proměnily v areál Chrám chmele a piva. Projekt za čtvrt miliardy korun z velké části zaplatila dotace z Evropské unie. Restaurace U Orloje, která byla od začátku jednou z jeho hlavních součástí, v roce 2020 prakticky zkrachovala. Z příspěvkové organizace města Chrám chmele a piva se vyčlenila. Ta se nadále stará o turistickou část areálu, Galerii Sladovna a klášterní zahradu. „Vítáme, že se nájemce našel. Zvýší se tím celková atraktivita místa pro turisty,“ sdělil pověřený ředitel organizace Karel Havelka.