„Řidič při jízdě z Prahy do Loun přibližně patnáct minut chatoval, pro cestující v autobuse, kteří to viděli, to nebylo nic příjemného. Sám často jezdím na služební cesty, s takovýmto nebezpečným chováním řidičů se na silnicích setkávám poměrně často. Chtěl bych, aby dopravce přijal v tomto konkrétním případě nějaká opatření, proto na případ upozorňuji. Zároveň by bylo dobré, aby si nebezpečnost takového jednání uvědomili i ostatní řidiči,“ sdělil Radek Termer z Loun. Video poslal mailem také dopravci.

Podle Aleny Kavkové ze společnosti Autobusy Kavka byly řidiči – k případu došlo letos v létě – kvůli tomu odebrány prémie. „Takové jednání řidiče je obecně nebezpečné a je jeho osobní zodpovědností. Ví, že to dělat nemá, že tím porušuje silniční předpisy. Každý rok řidiči chodí na školení, kde se i na to upozorňuje,“ sdělila. Pokud přijde takový podnět od cestujícího, dopravce se tím prý zabývá pokaždé. „Řešíme to vždy, ať už se jedná o mobil v ruce řidiče nebo třeba nebezpečné předjíždění. Pokud nám cestující takový případ oznámí, disciplinárně to s naším zaměstnancem řešíme. Musíme mít ale důkaz. Tím video je,“ popsala.

Tisíce případů ročně

Případ řeší policie. „Obecně se zabýváme všemi podněty možného protiprávního jednání,“ sdělil mluvčí lounské police Kamil Marek.

Podle něj policisté v Ústeckém kraji řeší ročně takových případů, kdy řidiči za jízdy použijí mobil bez handsfree, tisíce. „Mobilní telefon je součástí našeho každodenního života a rádi bychom řekli, že počty těchto přestupků s rozvojem technologií, především handsfree, ubývají. Zatím jsme však tento trend nezaznamenali,“ sdělil. Podle něj řidiči autobusů či jiní řidiči z povolání nejsou výjimkou. Ve statistikách přestupků ale nejsou rozlišeni.

Vjezd do Nemocnice Žatec. Ilustrační foto
K pochybení nedošlo, tvrdí nemocnice. Dcera zesnulého pacienta nesouhlasí

Zda řidič za jízdy telefonuje s mobilem v ruce nebo si na něm čte či píše zprávy, je podle policistů jedno. „Obojí je považováno z hlediska nebezpečnosti za rovnocenné. Obojí odvádí pozornost řidiče od řízení vozidla a zaměstnává minimálně jednu ruku. Zákon takové jednání také nerozlišuje. Postačuje, že řidič drží telefon či obdobné zařízení za jízdy v ruce,“ vysvětlil mluvčí. Policie může takovému řidiči na místě uložit pokutu až do výše jednoho tisíce korun, ve správním řízení je postih v rozmezí 1500 až 2500 korun.

V loňském roce řešila policie v Ústeckém kraji okolo tisíce nehod v souvislosti s nevěnováním se řízení vozidla. Ze statistik ale nelze dovodit, u kolika z nich byla manipulace s mobilním telefonem.