Od Nového roku přestaly v ČR platit všechny řidičské průkazy vystavené do 31. prosince 1993. Podle oslovených pověřených úřadů v Žatci, Lounech a Podbořanech je ze dvou tisícovek majitelů řidičských průkazů hodně těch, kteří už neřídí. Statistiky o tom ale nejsou. Radnice ve zmíněných městech na konci loňského roku rozšířily úřední hodiny, žádný nápor žadatelů o nové doklady ale nezaznamenaly.

V okrese Louny si nevyměnily do konce roku řidičský průkaz dva tisíce lidí. Z toho pět stovek z Podbořanska, tisíc ze Žatecka a patnáct set z Lounska.

V Podbořanech si nevyměnilo „řidičák“ 530 lidí, kteří tak měli učinit. „Většina z nich je ale těch, kteří už nejezdí. Jedná se hlavně o ženy a důchodce. Ten, kdo si řidičák potřeboval vyměnit, tak učinil. Určitě se najdou lidé, kteří na to zapomněli, je jich ale podle mě málo,“ sdělil Alexandr Vasilenko, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Podbořanech.

Stejného názoru je i Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravy na žatecké radnici. Tam si nepřišlo pro nový řidičský průkaz přes tisíc lidí. „Určitě převládají ti, kteří už neřídí,“ řekl. V Lounech si doklady nevyměnilo zhruba 1500 řidičů. „Určitě ten kdo chtěl, si průkaz vyměnil,“ sdělila Jana Dvořáková, vedoucí správního úřadu tamní radnice.

Nápor se nakonec nekonal

Všechny tři uvedené radnice rozšířily na konci roku úřední hodiny, aby lépe zvládly případný nápor žadatelů o nové doklady. Ten se ale nekonal. „Třeba 31. prosince, kdy jsme v Podbořanech měli normální úřední den do 16.30 hodin, přišli kvůli řidičskému průkazu na radnici jen dva lidé. Žádné fronty u nás na konci roku nebyly,“ sdělil A. Vasilenko.

Radnice v Žatci zavedla od října jednou za měsíc pracovní soboty a navíc v prosinci byly úřední hodiny na odboru dopravy ve středu posunuty do 18 hodin. „Moc lidí ale kvůli výměně řidičského průkazu nepřišlo. Rozšířené úřední hodiny ve středu dvakrát nevyužil nikdo, jednou přišli mezi 17 až 18 hodinou dva lidé,“ uvedl J. Dobruský.

Větší zájem byl o pracovní soboty. V Lounech, kde jsou úřední hodiny ve středu do 18 hodin běžně, zavedli na konci roku i úřední dny ve čtvrtek. „Žádné větší fronty jsme ale kvůli výměně řidičských průkazů nezaznamenali,“ řekla J. Dvořáková.

Zbývá vyměnit 2 000 průkazů

Radnice rozšíří úřední dobu pro řidiče, kteří potřebují nový doklad

V okrese je třeba ještě vyměnit čtyři tisíce řidičských průkazů

Zbývá vyměnit 4000 řidičských průkazů