Zatím stále ještě 2 498 řidičů čeká ve spádové oblasti Městského úřadu v Lounech výměna řidičského průkazu. Na Žatecku je to podobné, také v Podbořanech se problém týká stovek lidí. K 1. lednu příštího roku přestanou platit všechny řidičské průkazy, vydané před rokem 1994. Čím dříve lidé k výměně přijdou, tím to bude pro ně lepší.

V závěru roku totiž hrozí nával, fronty na radnicích, dlouhé čekání a nervozita. „Aby se řidičské průkazy stihly vydat, museli bychom přijmout 620 žádostí měsíčně, což dělá 42 kusů denně. Kdyby zatím otálející řidiči začali nyní postupně chodit na úřad, stačili bychom všechny žádosti ještě plynule vyřídit,“ informovala včera vedoucí správního oddělení lounské radnice Jana Dvořáková.

Část řidičů možná ani nepřijde

Někteří řidiči si řidičský průkaz možná ani vyměnit nepřijdou. „Předpokládám, že ne všichni budou chtít řidičský průkaz vyměnit, například jsou mezi nimi starší lidé, důchodci, kteří už neřídí a o nový nemají zájem. Ale i přes to by lidé, kteří řidičský průkaz potřebují, neměli na nic čekat a co nejdříve přijít,“ sdělila J. Dvořáková.

Občanů přitom zatím chodí málo. „S žádostí o výměnu chodí teď asi dvacet lidí denně. Obávám se, že většina lidí to nechá na poslední chvíli. Ke konci roku se mohou začít tvořit fronty a výměna řidičských průkazů se nemusí stihnout,“ varuje J. Dvořáková.

Příští rok pokuty

Kdo nechá povinnost výměny na úplný závěr roku, toho mohou čekat nepříjemnosti. Buď bude stát několikahodinovou frontu na radnici, nebo to vzdá, případně už radnice nestihne jeho průkaz vyměnit kvůli velkému množství požadavků. Pak ale nebude moci řídit – pokud vyjede v lednu na silnici s neplatným řidičským průkazem, hrozí vysoké pokuty od policie.