Motto: ,,Snažím se vždy lidem vyjít vstříc”

„S památkáři spolupracujeme často, naše práce je vidět na mnoha místech,“ těší Roberta Janáka.

Že je ve své práci úspěšný, dokládají jeho zákazníci, kteří ho dál a dál doporučují. „Práce máme dost, nemůžu si stěžovat. Takže to snad dělám dobře,“ usmívá se.

Za Robertem Janákem jsme přišli proto, že chceme společně s Velkopopovickým Kozlem najít nejšikovnějšího fachmana lounského regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a řemeslný kumšt.

Na dvoře firmy líšťanského kameníka je k vidění mnoho kamení, zatím vypadá obyčejně, ale Robert Janák mu už brzy vdechne život. O kamenech rád vypráví, vždy se dozvíte něco zajímavého.

Nejlepší odměnou po práci je pro Roberta Janáka, jak jinak, než klidné posezení s přáteli u dobře vychlazeného pivka.

S čím za vámi mohou lidé přijít? Co umíte?
Všechno (směje se). Děláme hlavně klasické kamenictví, stavební věci, také věci na hřbitov. Schody, parapety, často pracujeme pro památkáře. A samozřejmě děláme také krby.

S památkáři? Kde je vidět vaše práce?
Spolupracovali jsme například při rekonstrukci litoměřického hradu, v Teplicích v klášteře nebo v Chomutově, kde jsme v historických sklepeních dělali románský portál. Pracovali jsme například také na budově lounského gymnázia, na velkém množství menších náboženských staveb. Také jsme dělali kašnu v nové Klášterní zahradě v Žatci.

Pana Janáka jsem se zeptal na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se vaši zákazníci stále vracejí?
Asi je to o přístupu. Snažíme se lidem vyjít vstříc. Když například za námi přijde babička, že potřebuje něco udělat na hrobě, jdeme se tam s ní podívat, neděláme to od stolu.

A na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
S rodinou a přáteli si občas zajdu Pod Kaštany. Odpočinu si v místní restauraci.