Dluhy, rozvody a s tím spojená péče o děti nebo rodinné problémy. To je jen výčet témat, kterými se zabývá občanská poradna 1. České společnosti Podbořany. Ta byla ve městě slavnostně otevřena ve středu. Vznikla v areálu bývalých kasáren v objektu, kde zmíněný spolek už čtyři roky provozuje rodinné centrum.

„Poradna už funguje. Během dubna jsme tady měli tři klienty, které k nám poslali pracovníci Městského úřadu v Podbořanech. Počítáme, že počet klientů bude narůstat," sdělila Zuzana Bechyňová, předsedkyně spolku 1. Česká společnost Podbořany. Lidem nabízí například dnes hojně potřebné dluhové poradenství nebo třeba sepsání dokumentů potřebných k rozvodu. Nabízí rodinné terapie, mediace nebo psychosociální poradenství.

Recesistický prvomájový průvod v Kryrech.
Čest práci! Recesistický prvomájový průvod prošel Kryry

Poradna je součástí sítě různých organizací, které se podílejí na ochraně rodiny a dětí. „Tuto síť se snažíme vytvořit na většině území České republiky. Nejprve danou oblast zanalyzujeme a na základě zjištěných poznatků navrhneme řešení. Pokud je poptávka a nabídka takových služeb chybí, snažíme se poradnu otevřít," sdělil Miroslav Jan Šramota, který má na starosti tuto síť na Podbořansku a Žatecku.

Další poradna, která se bude zabývat náhradní rodinnou péčí, bude v Podbořanech otevřena 15. května.

Hernička i půjčovna karnevalových kostýmů

Spolek 1. Česká společnost Podbořany působí v areálu bývalých kasáren od roku 2013. V budově bývalé vojenské jídelny a kuchyně, která byla dlouhodobě bez využití, vytvořil zázemí pro rodinné centrum. Je v něm hernička pro děti, „jesličky" a půjčovna karnevalových kostýmů, spolek také pořádá různé akce pro veřejnost. Jedna z posledních byly víkendové čarodějnice. „V druhém pololetí letošního roku bychom tady chtěli ještě otevřít logopedii pro děti, která v Podbořanech chybí. A do budoucna chceme dětské centrum rozšířit ještě o jednu místnost, aby mohlo být ještě více využívané veřejností," popsala Zuzana Bechyňová.

Postoloprtské slavnosti tentokrát na karnevalové téma
V Postoloprtech a Jimlíně jsou připraveny oblíbené slavnosti

Činnost spolku si velmi pochvaluje vedení města. To řešilo využití budovy řadu let. Objekt před lety prodalo, když nastaly problémy s ubytovnou, která v jeho části vznikla, koupilo ho město zase zpět. „Musíme smeknout nad tím, co tady spolek vybudoval," shodli se starosta Radek Reindl a místostarosta Karel Honzl.