Také rok s pořadovým číslem 2011 byl přímo nabitý událostmi. Nejen na celostátní nebo dokonce mezinárodní scéně, ale také u nás, v okrese Louny.

I v našich městech a obcích se toho událo víc než dost a redakční tým Žateckého a lounského deníku to pro vás zaznamenal. Nabídli jsme tisíce zpráv, fotografií, rozhovorů a mnoho dalšího.

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, co se v regionu stalo. Připomeňte si s námi ty nejzásadnější okamžiky měsíc po měsíci.

Leden

Bezesporu nejzásadnější událostí ledna, která zasáhla množství lidí, byla velká voda, způsobená rychlým táním sněhu na horách. Nejhorší situace byla v Lounech a okolních obcích na toku Ohře. Povodeň se ale nevyhla ani Žatecku a dalším místům regionu. Redakce sledovala vývoj situace prakticky nepřetržitě, nabídli jsme stovky aktuálních fotografií z mnoha míst. (čtěte zde).

Nemilá zpráva přišla také z ministerstva dopravy a zvedla ze židlí především řidiče. Z tzv. superstrategie, kterou úředníci představili, totiž vyplynulo, že se rychlostní silnice R6 a R7, které procházejí okresem Louny, dostavovat zatím nebudou. Na silnici R7 Praha – Chomutov se dokončí pouze v roce 2013 úsek mezi Žateckem a Chomutovem. A zbylé úseky se zatím stavět nemají. Čtyřpruh mezi Bitozevsí a Slaným vyjma dokončeného obchvatu Sulce na Lounsku tak do roku 2025 nebude. Obdobné je to s rychlostní silnicí R6 Praha – Karlovy Vary (čtěte zde a v souvisejících článcích).

Celé žatecké divadlo naopak tleskalo Haně Nachtigalové, která získala titul v prestižní anketě Nejúspěšnější sportovec roku 2010 za okres Louny. Tu již tradičně pořádá Deník a ČSTV, o konečném pořadí přitom rozhodují jak sportovní redaktoři a zástupci svazu, tak i samotní čtenáři. Během galavečera, který proběhl právě v lednu, byly oceněny i výkony celé řady dalších borců a sportovních kolektivů (čtěte zde).

Informovat jsme bohužel museli i o tragických událostech, které se odehrály na silnicích regionu. V osobním automobilu, který zkřížil cestu protijedoucímu plně naloženému kamionu, po havárii uhořel mladý řidič (čtěte zde). Další život, tentokrát chodce, vyhasl na frekventované silnici v obci Staňkovice. Tam opilý muž na cestě z hospody najednou zavrávoral a upadl přímo pod projíždějící auto. Utrpěl smrtelná zranění (čtěte zde).

Připomeňte si také:
Policie zavřela dvě varny pervitinu v Lounech
Nový most už slouží. Oddechli si zemědělci, školáci i řidiči
OBRAZEM: Ministr Schwarzenberg pokřtil knihu o hrůzách
Nezaměstnanost ještě poroste, říká analytik
OBRAZEM: Podbořany viděly bitvu šermířů

Únor

Amatérsky fotograf Petr Žižák z Loun připravil hned na začátku tohoto měsíce výstavu svých děl - dívčích aktů, ve Vrchlického divadle. Odvážné snímky lidé přivítali vesměs kladně, objevilo se však i několik výrazně negativních ohlasů. Nechyběl ani vysoce vulgární anonymní dopis. Autora jsme pro naše čtenáři vyzpovídali (čtěte zde).

Další krásky, tentokrát ty v hasičských uniformách, se začaly připravovat na své klání. Začala se totiž připravovat soutěž Miss hasička 2010 (čtěte zde). Nejúspěšnější nakonec byla jediná zástupkyně Ústeckého kraje, Ivana Hnilicová z SDH Chraberce (čtěte zde).

Státní okresní archiv v Lounech se stal opět majitelem významné historické listiny – cechovní listiny řezníků. Jde o privilegium krále Vladislava Jagellonského, vydané v roce 1478 pro cech řezníků v Lounech. Listina patří mezi nejvzácnější a nejcennější dokumenty, které se archivu dosud podařilo získat (čtěte zde).

Nezůstalo ale pouze u milých či radostných událostí. Při srážce autobusu s nákladním vozem u Postoloprt se zranilo čtrnáct cestujících. Řidiče linky museli vystříhat hasiči (čtěte zde). Policie nakonec po mnoha měsících vyšetřování obvinila řidiče náklaďáku (čtěte zde).

V únoru začala také kompletní rekonstrukce klášterní zahrady v Žatci. Pomohl k tomu obří projekt Chrám chmele a piva (čtěte zde a v souvisejících článcích). Proměna se nakonec podařila na výbornou a místo už je k dispozici všem, kdo zatouží si odpočinout a zarelaxovat si.

Připomeňte si také:
V zóně Triangle se začíná stavět nová továrna
FOTO: Kradený Citroen trčel z řeky Ohře
Žatecký pivovar dostal cenu za bezlepkové pivo
Karel Vrba se vrátil do čela libčeveské ČSSD
Návštěvnost kina Svět trhala loni rekordy. I díky Avataru

Březen

Pořádnou ostudu si hned počátkem března utrhla vojenská posádka v Žatci. Vyšlo totiž najevo, žez armádních skladů zmizela vojenská výstroj v hodnotě několika milionů korun (čtěte zde). Ztratily se stovky goretexových polních uniforem, bot, batohů či spacích pytlů určených do extrémních podmínek. Neodhalily to ani dřívější inventury.

Hlavními aktéry další zajímavé události byli úředníci žatecké radnice a jedna ryba. Nebyla to ovšem ryba obyčejná, nýbrž kamenná ozdoba, která dlouhá léta zdobila tamní koupaliště. Radnice ji původně prodala za pět stovek zájemci s tím, že jde pouze o betonovou skulpturu. Ukázalo se ale, že ve skutečnosti je to umělecké dílo s cenou v řádu stovek tisíc korun (čtěte zde).

V druhé půlce měsíce přišla smutná zpráva pro všechny fanoušky fotbalu, přátele a blízké Ladislava Nováka, lounského rodáka a legendárního fotbalisty (čtěte zde). Po dlouhé nemoci totiž zemřel. Na počest tohoto gentlemana trávníků a stříbrného reprezentanta ze světového šampionátu v Chile v roce 1962 byl později v Lounech pojmenován fotbalový stadion a proběhlo i několik akcí (čtěte zde).

Výrazný sportovní úspěch slavila lounská střelkyně Jana Brabcová z klubu SKP Unitop Louny. Hned ve druhém roce v kategorii žen se jí podařilo vybojovat titul mistryně republiky.Nejdůležitější závod sezony, republikový šampionát ve sportovní střelbě ze vzduchových zbraní, se konal na Armádním stadionu v Plzni (čtěte zde).

Úplně každého se dotkla dlouho připravovaná akce statistiků - Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (čtěte zde). Z vyplněných dotazníků vzejdou anonymní data, která ovšem ukáží zcela konkrétní skutečnosti. Dozvíme se například, kolik v ČR žije cizinců, kolik se nás hlásí k různým církvím a kromě jiného i to, jaká je třeba vzdělanost či životní úroveň. První předběžná čísla byla prezentována už na začátku prosince.

Dlouho připravovaná byla i další akce, která v březnu odstartovala - rekonstrukce koupaliště v Žatci. Po letech se začalo demolicemi budov (čtěte zde a v souvisejících článcích). Práce dále pokračovaly, dokud to počasí umožňovalo.

Výměna ředitele strážníků v Lounech. I tato sledovaná kauza odstartovala ještě v březnu. Z původně věcné výtky možného pochybení se ale během několika měsíců stala fraška, v které už lze jen stěží rozpoznat intriky a poctivost, politické tlaky a skutečný zájem o dobro občanů (čtěte zde a v souvisejících článcích). Kauza není dosud uzavřena.

Připomeňte si také:
Policejní komando vtrhlo na úřad rozdělující dotace
V Počeradech slavnostně začala výstavba nové paroplynové elektrárny
Hromady v Libčevsi jsou odpad, uvedla inspekce

Duben

Hned dva lidé, těsně spjatí s Žateckým a lounským deníkem, si duben 2011 budou pamatovat určitě celý život. Prvním z nich je přímo šéfredaktor Libor Želinský, který se oženil (čtěte zde). Druhým takovým člověkem je Miroslav Blažek z Peruce. Ten již dlouhou dobu s nadšením jemu vlastním s naší redakcí spolupracuje. Je kromě jiného známým fotografem a všimla si toho i Evropa. S jedním ze svých snímků (vlevo) totiž uspěl v soutěži, kde se musel popasovat s dalšími autory z třiceti zemí Evropy (čtěte zde).

V Novém Boru na severu Čech se konalo Mistrovství ČR v benchpressu s mezinárodní účastí. Byla to první soutěž roku a hned se borcům ze žateckého oddílu Fitness Norma dařilo. Hana Nachtigalová, Václav Kotapiš a Jaromír Šruc se stali mistry republiky (čtěte zde).

Ani Louny se nevyhnuly vlně zavádění (či znovuoživení, chcete-li) farmářských trhů. První z nich tam proběhl právě v dubnu, na poslední se mohli jít zájemci podívat ještě v prosinci. Trhy, kde výrobci či pěstitelé prodávají přímo spotřebitelům, byly kdysi naprosto běžné a samozřejmé, poté ale vymizely. Nyní se ale ukazuje, že lidé po nich zase doslova prahnou (čtěte zde).

Připomeňte si také:
Muže v hořínské jímce udusil neznámý plyn
V parku končí oprava cest, poničených povodní
Nový Hrad navštívily první den sezony stovky lidí
O novém dopravci má rozhodnout hlavně cena
Chrám chmele poprvé startuje naostro

Květen

Fantastického úspěchu dosáhli žáci 8. A. Základní školy 28. října v Lounech. V celostátní vědomostní soutěži internetového portálu Seznam s názvem Najdi, co neznáš, vybojovali skvělé první místo (čtěte zde). Lounští školáci dokázali porazit žáky z 2250 tříd z celé ČR. Z úspěchu chytrých kluků a holek z Loun těží celá jejich škola, která díky jejich vítězství získala moderní počítačovou učebnu za 600 tisíc korun.

Desítky let čekala, až si jí někdo všimne a věnuje jí potřebnou péči. Řeč je o zajímavé kašně v parku pod sokolovnou v Žatci. A dočkala se! Právě v květnu 2011 byla znovu slavnostně uvedena do chodu (čtěte zde).

Vrchní soud potvrdil verdikt soudů nižších instancí nad Antonínem Krokem. Dopustil se činu, který Krajský soud v Ústí nad Labem označil za zvláště brutální, a který se stal v roce 2009 v Podbořanech. Pachatel tam tehdy třináctiletou dívku kvůli dvěma prstýnkům škrtil do bezvědomí, pak ji rafinovaným způsobem spoutal a nechal bez pomoci samotnou v bytě. Přežila jen shodou šťastných okolností (čtěte zde). V době činu měl být pod vlivem alkoholu a drog.

Ke kuriozní nehodě, za kterou mohla prasklá pneumatika, došlo na silničním mostě na výjezdu ze Žatce do Velichova. Nákladní vůz s návěsem vyjížděl ze Žatce směrem na Most; po havárii kola se stal neovladatelným, vjel do protisměru, prorazil svodidla a sletěl ze srázu až k železniční trati. Nahoře se střetl ještě s dalšími dvěma osobními vozidly (čtěte zde).

Připomeňte si také:
Lubenec: V účetnictví školy jsou statisícové rozpory
Účastníci tuningové akce způsobili nehodu a ujeli
Muž se stal bestií. Manželku týral a znásilňoval!
VYHLÁŠKA: Zákaz sezení na zídkách a grilování v parku
Kanoisté uspěli a pojedou na světový pohár

Červen

V Lounech se uskutečnil 9. ročník Evropského poháru ručních kol (European handbike circle – EHC). Oblíbený je jak u diváků, tak hlavně u sportovců samotných. Na start se postavilo zhruba 130 závodníků z patnácti zemí světa. Mezi nimi i světová elita mezi handicapovanými sportovci, paraolympionici i závodníci, kteří jezdí jen tak pro radost (čtěte zde).

Hrůzná zpráva o rodinné tragédii přišla z Nehasic na Žatecku. Šestašedesátiletý muž tam měl podpálit dům, kde spala jeho manželka, a následně se zastřelit jateční pistolí. Těžce zraněné ženě se podařilo utéct ke své osmdesátileté matce, která jí přivolala pomoc (čtěte zde).

Zbrusu nový tomograf je k dispozici pacientům žatecké nemocnice.Lékaři a pacienti tam po letech žádostí mohou konečně začít používat nový přístroj. Dříve lidé jezdili na CT vyšetření do Mostu či Chomutova a na volný termín čekali několik týdnů (čtěte zde).

Hned dvě zajímavé červnové zprávy se týkaly lounské strojírenské společnosti Legios (někdejší Lostr). Zatímco v první jsme informovali o tom, že firma začala s výrobou nových lokomotiv Legios General (čtěte zde), druhá už tak pozitivní nebyla. Policie totiž stále podezřívá Legios a další "spřátelené" firmy, že ošidily stát na daních o více než sto milionů korun (čtěte zde). Výsledek vyšetřování je ale podle všeho ještě v nedohlednu.

Připomeňte si také:
Nachtigalová obhájila titul na mistrovství Evropy!
Jedna rána pěstí muži zhmoždila mozek
OBRAZEM: Stovky lidí přišly na Dobrodění

Červenec

Výroba piva v Lounech je definitivně minulostí. V červenci to potvrdil koncern Heineken, pod který Pivovar Louny od roku 2008 patří (čtěte zde). Nevyrábí se tam od přelomu let 2009 a 2010; nejdřív přestal stáčet lahvové pivo a o pár měsíců později ustala výroba úplně. Zůstalo jen distribuční centrum s minimem zaměstnanců. Podobně firma naložila i s dalšími menšími, ale tradičními pivovary pod svou správou.

Fotbalisté Slavoje Žatec (čtěte zde) a FK Chmel Blšany (čtěte zde) mohli slavit. Probojovali se totiž do vysněné divizní soutěže. Žatečtí borci se se svou úlohou v podzimní části popasovali celkem solidně - v nabité tabulce jsou šestí. Zato výkony Chmelařů vůbec neodpovídají tak známým jménům a takovým talentům, které zdobí jejich zápasové soupisky. Každé utkání pro ně bylo trápením a jejich pozice je po půli soutěže de facto beznadějná.

Zemřel Zdeněk Sýkora, rodák a čestný občan Loun a známý umělec. Uznávaný malíř, grafik a průkopník počítačového umění skonal v 91 letech (čtěte zde).

Připomeňte si také:
Nepomyšl má novou vlajku
Mareš obhájil, tenisový titul míří znovu do Loun
Policista z Loun měl zneužívat školačky
Zlato! Tomáš Plevko létá bazénem nejrychleji

Srpen

Rozsáhlý požár textilní dílny v Lubenci na Podbořansku napáchal v srpnu značné škody, které se vyšplhaly až ke dvaceti milionům korun. Všichni zaměstnanci textilní dílny objekt včas opustili, evakuovaná musela být i sousední školka. Z pěti budov muselo být vyvedeno celkem 35 lidí, včetně sedmnácti dětí. Na místě zasahovalo 16 hasičských jednotek (čtěte zde).

Druhá polovina prázdnin je už tradičně ve znamení hudebních festivalů a městských slavností. Podrobně jsme pro vás sledovali Letní lounské vábení (čtěte zde) i obří hudební Open Air Festival v Panenském Týnci (čtěte zde), který se ještě před svým druhým ročníkem vyšvihl mezi nejlépe hodnocené v zemi. A ani letos jsme nevynechali návštěvu festivalu Rock for Church(ill) ve Vroutku, z kterého jsme nabídli více než stovku fotografií (čtěte zde).

Lounská radnice vyslyšela prosby rodičů malých dětí a přistoupila ke zřízení další mateřské školy. Vhodné prostory našla v budově základní školy v ulici 28. října (čtěte zde). Předškoláků bylo totiž moc a do dosavadních zařízení se jednoduše nevešli. Samy děti si pak novou školku otevřely v posledním prosincovém týdnu.

Smutná zpráva přišla ze Zbrašína. Řidič náklaďáku tam při couvání zabil cyklistu. Jak se ukázalo, byl jím Pavel Klas, zakládající člen rockové legendy z osmdesátých let, kapely Karamel (čtěte zde a v souvisejících článcích). Policie řidiče obvinila z trestných činů usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Po nehodě totiž řidiči naměřili 1,19 promile alkoholu v dechu.

Připomeňte si také:
V paneláku našli munici, policie evakuovala 30 lidí
Dárcem pětisté slánky je Eduard Dolejší z Žerotína
Z jatek utekla kráva, policista ji musel zastřelit
Mikulášková oslavila narozeniny sedmým titulem

Září

Prvního září je snad nejméně oblíbené datum mezi školáky a studenty. Tentokrát pro ně ovšem znamenalo i něco dalšího, než jen začátek nového školního roku. Dvě tradiční střední školy v Žatci, střední zemědělská škola a obchodní akademie, byly totiž sloučeny. Nepomohly protesty ani petice (čtěte zde).

Obyvateli regionu, jako prakticky celým světem, otřásla zpráva o pádu letadla v ruské Jaroslavli. Byl v něm celý hokejový tým včetně tří českých reprezentatnů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka. Všichni na palubě, kromě jediného člena posádky, zemřeli. V Žatci, Lounech a na nesčetně dalších míst se konaly vzpomínkové akce se zapalováním svíček (čtěte zde).

I příznivé zprávy přišly v měsíci září. U Žatce se budou lisovat plechy do aut (čtěte zde), opravovat turbíny pro ropné giganty (čtěte zde) a práci tam najde množství lidí. V průmyslové zóně Triangle se začaly stavět nové továrny. Ani tak ale její bilance není moc dobrá. Rozjezd se nepodařil tak, jak zejména Ústecký kraj doufal (čtěte zde).

Další veřejný výstup, který opět vyvolal bouřlivé emoce a dostal se dokonce i do nejsledovanějších hlavních zpráv české televizní stanice, si připsal na konto Petr Srkal z Loun, předseda místní organizace Severočeši.cz. Natočil video, které umístil na internet, v němž zbitý barvitě líčil, jak ho bezdůvodně napadli a zbili Romové (čtěte zde). Řada médií převzala jeho tvrzení jako bernou minci, Žatecký a lounský deník ale zjistil, že se celá věc odehrála zásadně jinak. P. Srkal následně prohlásil, že hodlá zorganizovat protiromskou demonstraci, což ale posléze zrušil. Tato událost zřejmě do značné míry způsobila i to, že se Severočeši.cz s tímto mužem rozloučili (čtěte zde).

Připomeňte si také:
Dočesná 2011 v Žatci
Film Agregát se vysměje lidské hlouposti. I té lounské
Na trávníku v centru Loun ležel mrtvý muž
Nohejbalisté Žatce zachránili extraligu
Lucie Záleská se stala dvojnásobnou mistryní ČR

Říjen

Veřejností v Lounech zahýbal prodej hotelu Graf. Občané se po letošních nepokojích obávali, že tam nový majitel nechá nastěhovat nepřizpůsobivé a ve městě může vzrůst kriminalita a zhorší se sousedské vztahy v lokalitě. Nový vlastník koupil objekt v dražbě od kraje. Podepsal dokonce memorandum se zástupci obce Černčice, kam hotel místně spadá, že tam žádná ubytovna nebude (čtěte zde). Majitel rozmýšlí, jak s majetkem naložit. Zatím se zdá, že se do Grafu nikdo nestěhuje.

Prezident Václav Klaus zavítal během své cesty Ústeckým krajem také do Žatce. Byla to veliká sláva a první muž ČR nezapomněl pochválit místní pivo (čtěte zde).

Hned dvě zajímavé zprávy jsme přinesli v souvislosti se zámkem Nový Hrad v Jimlíně. Zrekonstruovaná památka začala kromě turistů lákat i snoubence. A ke svatebnímu obřadu ve stylových prostorách nabízí ještě něco navíc - apartmán pro novomanžele, kde mohou strávit první noc (čtěte zde). Zámek také hledal nového pána, přesněji ředitele. O tuto funkci mělo zprvu zájem sedm lidí (čtěte zde), jeden posléze sám žádost stáhl. Z konkurzu nakonec vyšel vítězně Josef Kabát (čtěte zde).

Připomeňte si také:
Knihovna v Lounech je nejlepší městskou knihovnou
Fotbalová brána při pádu zabila kluka
Studenti z Loun podruhé vyhráli Eurorebus
Houbař zahrabal nalezenou munici
Radnici v Postoloprtech zdobí nová pamětní deska
Žatečtí nohejbalisté Vít a Pecina se stali mistry ČR

Listopad

Zásadní zprávu přinesla první polovina listopadu pro všechny obyvatele lounského okresu a především pro budoucí rodičky a matky malých dětí. Ministerstvo zdravotnictví totiž spolu s pojišťovnami přišly se záměrem šetřit a zrušit až deset tisíc lůžek v nemocnicích ČR. Jediná porodnice a dětské oddělení v okrese, která fungují právě v Žatci, jsou tak v ohrožení (čtěte zde). V nastávajícím roce se ale čeká ještě tvrdé vyjednávání.

Opravdové pocty se dostalo známému fotografovi Antonínu Svobodovi ze Žatce. Byl přizván, aby vystavoval svá díla s legendárním Janem Saudkem v Praze (čtěte zde).

Ze zámku v Peruci na Lounsku, z tamní galerie, zloději ukradli čtyři obrazy kubistického malíře Emila Filly. Šlo o velmi sběratelsky ceněné olejomalby v odhadované hodnotě až osmdesát milionů. Během několika dní se našly pohozené prázdné rámy a nakonec i samotná díla (čtěte zde a v souvisejících článcích).

Připomeňte si také:
Plevkův sen o evropském šampionátu se plní
ČSSD se rozpadá, v okrese už nemá vedení
Konečně! Pohotovost bude i ve všedních dnech
Lidem vadí záměr zavést placené parkování

Prosinec

Celou zemí otřásla smrt Václava Havla. Nejinak tomu bylo v okrese Louny, kde se konala pietní shromáždění; lidé vzpomínali na prvního polistopadového prezidenta a uznávaného dramatika (čtěte zde). O smutné události obsáhle informovala také všechna významná světová média

Pětadvacet rotvajlerů roztrhalo starší ženu v Radonicích (čtěte zde). Důvodem útoku mohla být nedostatečná péče o zvířata. Ta jsou nyní v jimlínském útulku. Ve smečce bylo osm dospělých psů a sedmnáct štěňat. Některá z nich útulek již umístil k novým majitelům.

Hned dvě dopravní nehody, na jejichž konci byl mrtvý člověk, se odehrály 28. prosince. Při první sjel linkový autobus Louny - Praha před Slaným do příkopu. Řidič zřejmě, podle výpovědí cestujících, mohl dostat infarkt. Oživit už se ho nepodařilo. Při nehodě se zranilo i několik cestujících (čtěte zde). Ten samý den přišel o život chodec na silnici II/250 ze Staňkovic do Bitozevsi. Srazila ho dodávka dopravní policie (čtěte zde).

Připomeňte si také:
Bravo, Martino! Mikulášková je šampionkou
V Počeradech vzniká nová elektrárna za 17 miliard