V lednu příštího roku má v Žatci znovu začít fungovat porodnice. Lékaře se už podařilo sehnat, pokud zástupci České gynekologické a porodnické společnosti při své návštěvě počátkem roku nebudou mít námitky, v okrese Louny se zase budou po několikaměsíční pauze znovu rodit děti. Žatec je totiž jediným místem, kde porodnice zbyla. Uzavřena byla letos v dubnu, právě kvůli nedostatku lékařů.

Další významným faktem, který se v příštím roce očekává, je intenzivnější výstavba silnic v okrese Louny. Na trase Praha – Chomutov se má začít stavět další úsek rychlostní silnice R7 k Postoloprtům, mezi Prahou a Karlovými Vary se plánuje zahájení stavby nového úseku budoucí silnice R6 mezi Lubencem a Bošovem. Příští rok se má také začít stavět přehlednější silnice I/28 Louny – Most mezi Dobroměřicemi a Odolicemi, v plánu je také zahájení výstavby přemostění u Velemyšlevsi na silnici I/27 Most – Plzeň. Chystá se také několik rekonstrukcí mostů na silnicích nižších tříd. Řidičům má v příštím roce začít sloužit nová, čtyřproudová silnice R7 u zóny Triangle v délce šesti kilometrů včetně navazující mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/27 Most – Plzeň.

Kromě výstavby silniční infrastruktury v okrese Louny plánují investice obce a města. Také jejich rozvoj má být v příštím roce podpořen dotacemi z Evropské unie. Nejrozsáhlejší projekt bude zahájen v Žatci. Město dostalo 211 milionů korun z Unie na projekt Chrámu chmele a piva – revitalizace Pražského předměstí. Téměř za čtvrt miliardy korun má být zrekonstruována část města kolem náměstí Prokopa Velkého. Vznikne tam turisticky atraktivní centrum s tématikou chmele a piva.

V Žatci má v příštím roce pokračovat příprava rekonstrukce městského koupaliště – co se týká finanční náročnosti, jedná se o ještě větší projekt než Chrám chmele a piva. Město ale musí vyřešit řadu problémů, v neposlední řadě kde na výstavbu zimního stadionu, sportovní haly a nových bazénů vzít peníze.

Nezahálí ani jinde

Také v Lounech plánují v roce 2009 několik významných investic. Ta finančně nejnáročnější se týká přestavby budovy bývalého soudu na Mírovém náměstí na multifunkční centrum, do kterého se přestěhuje městská knihovna. I Lounům se podařilo získat dotaci – na projekt za 55 milionů korun přijde padesátimilionová dotace z Evropské unie.

V Podbořanech budou v roce 2009 pracovat mimo jiné na revitalizaci bývalých kasáren. Vzniknout tam má nová obytná čtvrť, část areálu má být využita pro služby a podnikání.

Kvůli celosvětové finanční krizi se v roce 2009 očekává útlum české ekonomiky. To se samozřejmě projeví také v okrese Louny. Nikdo zatím nedokáže přesně říct, jakým způsobem. Zda dojde k nějakému výraznějšímu propouštění, nebo dokonce k zavírání továren. Podle odborníků jsou nejohroženější firmy působící v automobilovém průmyslu. V okrese Louny se krize zřejmě projeví také jinde – například u firem v průmyslové zóně Triangle.