VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové chtějí bydlet v buňkách

ŽATEC - Romové v Žatci nedávno založili občanské sdružení. Jeho hlavním cílem je řešit bytovou situaci sociálně slabých Romů ve městě a vysokou nezaměstnanost mezi nimi. Se žateckou radnicí už jednají o výstavbě rodinných domů z unimobuněk.

16.6.2007
SDÍLEJ:

V kontejnerových domech žije okolo dvou se lidí.Foto: ŠÍP/Jaroslav Švanda

„Nechceme ale systém, který ve Vsetíně postavil pan Čunek. Chtěli bychom unimobuňky použít k výstavbě jednotlivých zateplených rodinných domů na celoživotní bydlení, třeba i s malými zahrádkami,“ uvedl včera Andrej Balog z občanského sdružení. Podle jeho slov se už na něj obrátilo na dvě stě romských rodin ze Žatce, které by takovou možnost bydlení uvítaly. „V Žatci existuje hodně rodin, které většinu ze svých sociálních dávek dají na zaplacení vysokého nájemného. Na živobytí jim už příliš peněz nezbývá,“ uvedl A. Balog.

Podle jeho slov by poblíž domků mohla vyrůst i výrobní hala, kde by Romové našli práci. „S diskriminací Romů při zaměstnávání se stále setkáváme,“ dodal. Na výstavbu domů chce sdružení získat peníze ze sociálních fondů Evropské unie a případně i od města.

Místostarosta Kassal nechce Romy separovat

Žatecká radnice záměr výstavby bydlení z unimobuněk podporuje. „Vyčlenili jsme 300 tisíc korun na studii, která má toto řešit. Vše je teprve v počátku, zatím nebyla vybrána ani lokalita, kde by takové domky mohly stát. Nechceme ale, aby bydlení vzniklo na samotě za městem. Nemělo by být ani v okolních vesnicích,“ uvedl žatecký místostarosta Aleš Kassal.

Bytovou situací Romů v Žatci se mimo jiné zabýval také nedávný výzkum ministerstva práce a sociálních věcí. Hlavním cílem projektu bylo získat informace o situaci v lokalitách, kde jsou sociálně slabí Rómové soustředěni. Poznatky využít pro čerpání peněz z Evropského sociálního fondu v období let 2007 až 2013 na řešení situace. Podle zprávy ministerstva jsou taková místa v Žatci tři. V jednom z nich, v historickém centru, bydlí zhruba čtyři sta Romů.

Zchátralé domy, neplatičství a černé odběry

„Žijí ve zchátralých domech. V některých objektech chybí tekoucí voda. Obyvatelé si nabírají vodu ze sklepa. Některé domácnosti mají odpojenou elektřinu z důvodu neplatičství, dochází k nelegálním odběrům,“ uvádí se ve zprávě. Romové se v historické části Žatce usazovali v několika vlnách. Několik rodin přišlo do Žatce již koncem 50. let minulého století. Začátkem 80. let tam dorazila velká vlna přistěhovalců z východního Slovenska, několik slovenských rodin se tam přistěhovalo i v minulých letech.

Mnoho Romů z této lokality na počátku 90. let odešlo do bytů na sídlišti Jih. Písečnou ulici a její okolí označuje zpráva za další romskou lokalitu, kde jich bydlí dvě stovky. „Po revoluci tam byly nabídnuty byty Romům žijícím do té doby v lukrativních domech v centru města. V letech 1990-92 se do lokality přistěhovalo asi 50 romských rodin. Sestěhovávají se sem nadále. Byty v této lokalitě mají nižší tržní hodnotu. Je zde potenciál k vývoji v sociálně vyloučenou lokalitu,“ uvádí výzkum.

Ve třetí lokalitě v Žatci, v holobytech na okraji města v Čeradické ulici, bydlí zhruba tři desítky Romů. Romové bydlící v uvedených lokalitách jsou téměř všichni nezaměstnaní a mají nízké vzdělání. Příležitostně pracují „načerno“. Občas si přivydělávají sběrem ovoce, železa nebo dovozem opotřebovaného zboží z Německa. Objevuje se u nich řada sociálních problémů, například lichva, nemožnost splácet půjčky na vysoké úroky, drobná trestná činnost, občas i prostituce, gamblerství, narkomanie a alkoholismus. Většina v „ghettech“ bydlících Romů má problémy s placením nájmů

16.6.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – úterý 16. ledna 2018

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Nerudovo náměstí v Žatci
1 4

Neutěšené Nerudovo náměstí se změní. Pustý prostor má být zase k užitku

Na trati loni zemřelo nejvíc lidí za posledních deset let. Většinou sebevrahů

Severní Čechy /ANKETA/ - Smrt pod koly vlaku čekala loni na osmatřicet lidí, pět z nich zemřelo při nehodě na železničním přejezdu. Zbylí si vzali život dobrovolně. Sebevraždu na kolejích volili hlavně muži. Rok 2017 byl nejtragičtější za posledních deset let.

Dobroměřice mají na tento rok vyrovnaný rozpočet

Dobroměřice - Vedení obce zároveň rozdělilo příspěvky pro místní spolky a zájmové organizace.

České dráhy mají novou halu pro opravy vlaků

Lounsko, Rakovník - Nové prostory jsou moderněji vybavené a větší než ty původní. Novinka by měla zrychlit práce na opravách.

Australian open začalo. Karolína odstartovala dobře, Kristýna podlehla Radwanské

Melbourne – První z vrcholů tenisové sezony je tady. Sestrám Plíškovým se v úvodu dařilo rozdílně. Karolína si poradila s Capedeovou poměrně lehce 6:3 a 6:4, Kristýna se loučí po prohře s Radwanskou 6:3, 3:6 a 2:6.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>