Milan Pipal ze Žatce se stane předsedou výboru regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Dosud je jeho místopředsedou. Předsedou se stane k 30. listopadu, kdy rezignuje na funkci současný předseda Petr Navrátil. Milan Pipal (KSČM) je zároveň zastupitelem Ústeckého kraje i města Žatec.

Milan Pipal, KSČMDůvodem pro rošádu ve vedení ROP Severozápad je zejména to, že se Navrátil stal chebským starostou a práci v ROP Severozápad nestíhá. „Já zůstanu jako místopředseda. Na novém předsedovi tak bude ta každodenní práce, na mně pak jednou za půl roku vést monitorovací výbor," konstatoval Navrátil.

ROP Severozápad byl dva roky pozastaven

Ačkoli většina regionálních operačních programů už pomalu končí, ROP Severozápad, kvůli tomu, že byl téměř dva roky pozastaven kvůli korupci, stále ještě má dotace na rozdávání. V prosinci by se tak regionální rada měla rozhodnout, jestli vypíše ještě poslední výzvu. V ní by podle Navrátila mohlo být i několik set milionů korun.

„V současné době jsme oslovili případné žadatele s dotazem, jestli mají ještě projekty, s kterými by mohli o dotace žádat. Podmínky ale budou velmi přísné. Realizace projektů by musela skončit v září nebo říjnu 2015, přičemž o schválení nebo neschválení dotace by se žadatelé dozvěděli až v červnu nebo i červenci," popsal Navrátil. V úvahu tak přicházejí zejména takové projekty, které žadatelé budou realizovat bez ohledu na dotaci.

Program řeší policie i soudy

Kontroverzní ROP Severozápad už několik let vyšetřuje policie, zabývají se jím i soudy. A to kvůli tomu, že se v něm manipulovalo s projekty tak, aby dotace získaly „ti správní žadatelé". Před soudem kvůli údajným machinacím stojí tři bývalí ředitelé úřadu Petr Kušnierz, Pavel Markvart a Petr Vráblík nebo někdejší náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda.

Z ROP Severozápad šlo do okresu Louny několik set milionů korun. Nejvíc získalo město Žatec, které z něj realizovalo projekt Chrámu chmele a piva a zrekonstruovalo lehkoatletický stadion Mládí. Nyní se s pomocí dotace rekonstruuje část bývalých papíren, vzniknout tam má depozitář muzea. Další dotaci z ROP Severozápad chce město získat na rekonstrukci autobusového nádraží.