Rekonstrukce silnic, projekt Chrámu chmele a piva v Žatci, revitalizace zámku Nový Hrad v Jimlíně, rekonstrukce autobusového nádraží a části bývalých papíren v Žatci nebo nové prostory městské knihovny v Lounech. To jsou finančně největší projekty, které podpořil Regionální operační program (ROP) Severozápad v okrese Louny. Ten letos končí, celkem v okrese Louny podpořil 19 projektů, z nichž šest ještě nebylo dokončeno.

Celkem z ROP Severozápad přišla do okresu Louny více než miliarda korun. Nejúspěšnějšími žadateli jsou Ústecký kraj a města Žatec a Louny.

Největší suma peněz z ROP Severozápad šla v okrese Louny do rekonstrukcí tří silnic druhých tříd ve vlastnictví Ústeckého kraje. Na rekonstrukci silnice Kadaň - Podbořany - Očihov šla dotace 526 milionů korun, sto milionů spolkla silnice Kozly - Bílina a 265 milionů poslal ROP Severozápad na silnici mezi Louny a Ročovem.

Krásný zámek a ergoterapie

Zámek Nový Hrad v Jimlíně

Ústecký kraj získal do okresu Louny z tohoto „evropského programu" také dotace na revitalizaci zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku (44 milionů) a výstavbu prostorů pro ergoterapii v Psychiatrické léčebně Petrohrad na Podbořansku (26 milionů korun).

Druhým nejúspěšnějším žadatelem je město Žatec. Ten dostal 211 milionů na projekt Chrámu chmele a piva a 20 milionů na rekonstrukci stadionu Mládí. Po 40 milionech korun má město přislíbeno na rekonstrukce autobusového nádraží a horní části bývalých papíren, obě akce skončily před pár týdny. Pátým projektem, na který Žatec obdrží dotaci ve výši 777 tisíc korun, je propagace Žatecké chmelařské oblasti a Chrámu chmele a piva. Město by tak z ROP Severozápad mělo obdržet dohromady zhruba 311 milionů korun.

V Lounech knihovna nebo Zastávka

O zahájení provozu kulturního domu Zastávka se postarala prodloužená tanečních kurzů.Městu Louny se podařilo z ROP Severozápad získat čtyři dotace, v porovnání se Žatcem ale o poznání v menší výši - dohromady 71 milionů korun. Nejvíc (38 milionů) šlo na rekonstrukci budovy bývalého soudu na Mírovém náměstí, kam se přestěhovala městská knihovna. Na rekonstrukci kulturního domu Zastávka přišlo do Loun 17 milionů, dalších 11 milionů by město mělo získat na právě probíhající výstavbu Zeleného náměstí v areálu bývalých kasáren. Louny také dostanou dotaci na nedávno dokončené zateplení zimního stadionu, jde o pět a půl milionu.

Město Postoloprty obdrželo čtyři miliony korun na rekonstrukci sportovního areálu na Draguši, šest a půl milionu korun má jít na právě probíhající komplexní obnovu kostela sv. Václava v Radíčevsi jako centra kulturního života. Projekt připravila Římskokatolická farnost Radíčeves. Z obcí v okrese Louny obdržely dotaci z ROP Severozápad jen Staňkovice na Žatecku a Hřivice na Lounsku, z podnikatelských subjektů dostala peníze pouze Sylva Kotlíková na rekonstrukci hotelu a restaurace v Blšanech na Podbořansku.

Úspěšné Chomutovsko

Nejvíce peněz z ROP Severozápad šlo na Chomutovsko. Celkem tam ROP Severozápad proplatil 3,35 miliardy korun. Z okresů Ústeckého a Karlovarského kraje, které mohly peníze z ROP Severozápad čerpat, naopak nejméně evropských peněz šlo do okresu Most, jen 494 milionu korun.

Ředitelka Úřadu regionální rady Jana Havlicová řekla, že celkově se ROP Severozápad podařilo mezi všemi operačními programy udržet srovnatelný podíl proplacených prostředků proti alokaci. Dosáhl 82,2 procenta, i přesto, že program byl kvůli chybám v projektech a vyšetřování na dva roky pozastaven. Od restartu programu se ale situace výrazně změnila. „Podařilo se navodit jinou úroveň vztahů z centrálními orgány. Už nejsme protivníky, ale partnery," shrnul předseda regionální rady Milan Pipal ze Žatce.

Deset okresů regionu Severozápad dostalo proplaceno zatím 16,45 miliardy korun. V obejmu proplacených dotací za Chomutovskem skončilo Karlovarsko, kam v uplynulých letech šlo zhruba 2,5 miliardy korun a Chebsko s 1,8 miliardy korun. Teprve za ním skončilo Ústecko. Dobře si vedl i třetí z okresů Karlovarského kraje, Sokolovsko, kam šlo téměř 1,7 miliardy Kč.

Infoblok

Pavel Peňás