Ve výkalech, v nesnesitelném zápachu, bez dostatku krmiva a vody, na malém dvorku, bez pravidelných procházek venku. V takovém prostředí chovala mladá žena Pavlína H. 25 psů, z toho 17 štěňat, v Radonicích na Lounsku.

Psi byli vystresovaní a i to zřejmě vyústilo v tragédii. Psi na počátku prosince napadli matku chovatelky, která na následky zranění zemřela.

Vše o události čtěte
v souvisejících článcích vpravo!


Hned po útoku se objevilo podezření, že o psy nebylo pečováno tak, jak by mělo být. To se potvrdilo. Krajská veterinární správa Ústeckého kraje dospěla k závěru, že psi byli týráni. „Na základě policejního spisu, fotodokumentace a následného posouzení psů v útulku v Jimlíně jsme způsob chovu psů chovatelky vyhodnotili jako hrubé porušení zákona na ochranu zvířat,“ uvedl její tiskový mluvčí Petr Pilous.

Ze zprávy vyplývá, že psi žili ve vysoké vrstvě výkalů, mezi harampádím, o které se mohli zranit, neměli přístup ke krmivu a vodě. „Chov psů v takových podmínkách je jednoznačně týráním zvířat,“ stojí ve vyjádření úřadu.

Většina psů je zpátky

Veterinární správa podala podnět na Městský úřad v Lounech, odbor životního prostředí povede s chovatelkou správní řízení, hrozí jí peněžitý trest.Zatím jsou ale psi zpět u chovatelky v Radonicích a jak je o ně pečováno, nikdo neví.Obyvatelé mají obavy. „Nevíme na koho se máme ještě obrátit. Majitelka své psy nezvládá, bojíme se o sebe a hlavně děti. Co když vyhladovělí psi utečou a zaútočí znovu. Když jde někdo kolem jejího domu, psi skáčou na zrezivělá vrata. Jsme z toho zoufalí,“ uvedla jedna z maminek.

Zvelebovací spolek Boleslava Jablonského dokonce sepsal petici, pod kterou se podepsalo na 100 občanů. „V pondělí ji odevzdali na radnici v Peruci, přístup úřadu je ale laxní. Nechceme čekat až se stane další tragédie,“ dodala žena.

Čtyři zvířata zůstala v útulku

Hned po útoku byli psi umístěni v Útulku pro opouštěná zvířata v Jimlíně. Na konci prosince se většina psů vrátila zpět majitelce. „Zůstali nám tu dva agresivní psi, kteří zřejmě zaútočili, a dvě bojácné feny. Zatím není moc jasné, kdo uhradí náklady za jejich pobyt u nás. Denně to činní 400 korun. Neviděli jsme od ní ani korunu, nekomunikuje s námi,“ uvedl David Kubalík, majitel útulku.

Ještě než si pro psy jejich majitelka do útulku přišla, podařilo se pro šest štěňat najít nový domov. U svých nových pánů již zůstanou.