Realita března a dubna roku 2020 už dnes zase tak trochu připomíná jiný svět. Český národ se tehdy nebývale spojil a napřel síly k zastavení šíření viru sars-cov-2, způsobujícího nemoc covid-19. V obchodech, na ulicích i v prostředcích hromadné dopravy byly vidět obrázky, jaké jsme do té doby vídali možná tak ve zprávách z druhého konce světa. Obličeje Čechů zakryly roušky. 

Kdo sehnal kupované, nosil ty. Velmi brzy se však objevily originální podomácku vyrobené modely. A také výzvy spoluobčanům, aby se nestyděli nosit roušky na veřejnosti. 

Žatečané a Louňané si navzájem dodávali kuráž:

Obchody nezvládaly pokrýt poptávku po rouškách, vzniklo mnoho skupin, které je vyráběly pro široké okolí. Stovky dobrovolníků se zapojily také na Lounsku a Žatecku. Ochranné pomůcky šily například pracovnice Mateřské školy Alergo v Žatci. Do této činnosti se pustily hned po uzavření školek ve městě. „Za čtyři dny jsme ušily skoro dva tisíce roušek. Šily jsme pro nemocnici, doručovatelky České pošty, armádu, pekárnu a samozřejmě rodičům našich dětí, jejich rodinám. Šijeme všechny, včetně kuchařek a uklízeček. V současné době už na osmi strojích. Šijeme i doma, večer u televize,“ vylíčila tehdy učitelka Radka Mašková.

Pomáhaly ale i firmy v Lounech. Například Vagónka Louny nebo internetový obchod s ochrannými prostředky www.rucedozadu.cz dodaly městu roušky a respirátory.

Do šití roušek se pustily také zaměstnankyně v žatecké mateřské škole Alergo.
Boj proti koronaviru na Lounsku a Žatecku: Zapojily se stovky dobrovolníků

V charitativní pomoci proti epidemii koronaviru nezůstala pozadu ani OA a SOŠ generála F. Fajtla Louny. 

V rámci dobrovolnické činnosti spojené s distribucí obálek s ochrannými pomůckami seniorům v Lounech se do akce zapojilo několik dobrovolníků z řad členů, přátel a podporovatelů SDH Cítoliby a SDH Dobroměřice.

Cenné spojence našli zdravotníci ve vietnamské komunitě. „Bezplatně šijí roušky a dávají je tam, kde je to potřeba. Ať už je to v Litoměřicích, Lovosicích, Teplicích nebo Chomutově,“ řekl v první polovině dubna 2020 tehdejší předseda krajského výboru národnostních menšin a krajský zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM). Připomněl, že Vietnamci byli také jedni z prvních, kteří ve svých večerkách začali příslušníkům Integrovaného záchranného systému nabízet zdarma občerstvení.

Vietnamci šijí roušky
Do boje s virem dali Vietnamci už statisíce. Zdravotníci v nich našli oporu

Vietnamci z celého severu Čech poté významně pomáhali i při dalším boji s koronavirem. Věnovali například peníze na nákup plicních ventilátorů a ozonového generátoru.

Vietnamci obdarovali Krajskou zdravotní
Vietnamci z Ústeckého kraje darovali 800 tisíc na nákup plicních ventilátorů

Byla druhá polovina dubna 2020 a nikdo ještě netušil, že koronavirová krize bude trvat ještě další dva roky.