Pokud by filmaři sháněli místo pro natáčení hororové verze Šípkové Růženky, kostel v Přibenicích na Podbořansku je příhodné místo. Z bujné vegetace vykukuje jen jeho děravá střecha, těžko se k němu hledá nějaká cesta. A když se ke kostelu návštěvník přes křoviska prodere, spatří vytlučená okna, rozbité dveře, rozpadající se zdi, opadané omítky, vydrancovaný vnitřek. Okolní hřbitov se ukrývá pod téměř neprůchodnou džunglí, tu a tam se povalují vyvrácené náhrobky. U zdi je otevřená hrobka, na jejímž dně leží kusy rakví a lidské ostatky.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přibenicích je poměrně mladý, na místě starého vyrostl ve druhé polovině 19. století. Po roce 1945, s odsunem původního německého obyvatelstva, jej už nikdo neudržoval a značně zchátral. Stejně jako hřbitov, naposledy se tam zřejmě pochovávalo v padesátých letech 20. století.

Tristní stav kostela a jeho okolí chce změnit spolek Omnium, který nedávno získal od podbořanské farnosti kostel a hřbitov bezúplatným převodem. „V horším stavu jsme ještě kostel nikde jinde neviděli. Třetím rokem se snažíme zachraňovat zanedbané památky po celé republice, Přibenice jsou asi v nejtragičtějším stavu,“ sdělil místopředseda správní rady spolku Omnium Jakub Děd.

První akcí, jež má obnovu kostela a hřbitova odstartovat, je pracovní kemp, který spolek plánuje od středy 18. do soboty 21. září. Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci se záchranou, mohou přijet v jednotlivé dny nebo se zúčastnit celého kempu.

„Účastníci budou mít zajištěno ubytování, stravování a nápoje, pracovní pomůcky a nářadí,“ popsal Děd. Podle jeho slov spolek Omnium na tristní stav kostela narazil před dvěma lety, kdy dokumentoval staré hřbitovy na Podbořansku.

„Během workcampu chceme přesněji zdokumentovat stav kostela. Od toho se budou odvíjet další naše kroky, ukáže se, jak by měla postupovat jeho oprava,“ vysvětlil.

Brigády dobrovolníků se chce zúčastnit i David Šebesta z Okrašlovacího spolku Budíček, který se rovněž stará o záchranu památek na Podbořansku. „Přibenice jsou opravdu v hrozném stavu. Problém je vůbec se ke kostelu dostat,“ řekl.

Pomůže obec?

Spolek Omnium požádal o pomoc s vysekáním cesty obecní úřad v Lubenci, který Přibenice spravuje. „Teď nemůžeme pomoct, máme osm vesnic a jen čtyři pracovníky, kteří se o veřejnou zeleň starají. Musíme se postarat o ta místa, kde žijí lidé. Ale třeba přes zimu, když nebude tolik práce, uvidíme. Loni naši pracovníci například vysekávali cestu mezi vesnicemi Vesce a Drahonice,“ vysvětlil lubenecký starosta Jiří Chaloupecký.

Náklady na základní obnovu kostela v Přibenicích budou vysoké, v řádech milionů korun. „Opravu památek financujeme hlavně z dotací, ať už jde o různé nadace, ministerstva zemědělství, kultury nebo kraje. V Přibenicích to bude složitější, neboť kostel nemá památkovou ochranu,“ přiblížil Děd.

Spolek nedávno dokončil celkovou opravu kapličky sv. Anny u Podbořan u cyklostezky směrem na Pšov. „Když jsme ji koupili od státu, byly na místě jen základy a části zdí. V první fázi nám pomáhali také dobrovolníci, pak nastoupila stavební firma,“ podotkl Děd.

Dočká se vysvěcení

Dílo se podařilo zdárně dotáhnout do konce, zrekonstruovanou kapličku ve čtvrtek 19. září vysvětí podbořanský farář. Symbolicky tím na Podbořansku skončí jedna záchrana památky a druhá začne. Přímo v Podbořanech se spolek chystá opravit židovský hřbitov, stejně tak jako v nedalekém Pšově.

Spolek Omnium se v okrese Louny stará také o kostel v Brlohu, který získal před dvěma lety od lounské farnosti. Došlo na opravu střechy, připravuje se projekt na celkovou obnovu. Do kostela roky zatékalo, má tak narušenou statiku.

„Snažíme se památky nejen opravovat, ale vdechnout jim nový život. Pořádáme v nich výstavy, koncerty a další kulturní akce. Bohužel stav kostelů v Brlohu a Přibenicích je zatím takový, že to u nich nejde,“ uzavřel místopředseda správní rady spolku Omnium.