S neutěšeným stavem jedné z nejstarších rozhleden v České republice se nechtějí smířit někteří obyvatelé Krásného Dvora. Na září připravují setkání s odborníky a památkáři. Novogotická rozhledna v krásnodvorském zámeckém parku, která byla postavena v letech 1793 až 1796, je pro veřejnost uzavřena již několik let. Na začátku letošního roku byla navíc její část oplocena, aby zvědaví návštěvníci nemohli vstoupit na zchátralá schodiště.

„Uzavření a oplocení části rozhledny nařídil stavební úřad. Stav venkovních vyhlídek je žalostný a hrozí, že pokud by na ně někdo lezl, mohla by se část objektu zřítit,“ řekl Deníku již dříve kastelán zámku v Krásném Dvoře Petr Šesták, který se v současné době odmítá k problematice rozhledny vyjadřovat.

Památku si někteří návštěvníci zámeckého parku pletou se skládkou. „Někteří lidé jdou okolo a za plot házejí odpadky. Není to pěkný pohled, musí se to pořád uklízet a je to hlavně škoda. Nejlepší by byla oprava a otevření rozhledny,“ říkají místní obyvatelé, kterým není osud unikátní památky lhostejný. Také proto se rozhodli osud rozhledny připomenout široké veřejnosti i odborníkům. „Chceme širší veřejnosti ukázat, jaká je to zajímavá památka. Snad docílíme toho, aby se o ní lidé více dozvěděli a bavili se o ní. Konečným cílem je samozřejmě oprava rozhledny a její znovuzprovoznění,“ představil projekt starosta Krásného Dvora František Kuna.

Setkání se má konat přímo u rozhledny v zámeckém parku, symbolicky 9. září v 9 hodin. „Chtěli bychom spolupracovat samozřejmě s památkáři. Pozváni budou i další odborníci, pozvat bychom chtěli například asi největšího odborníka na rozhledny v republice pana Nouzu a další,“ dodal starosta. Krásnodvorská rozhledna je jednou z dominant tamního zámeckého parku. Jejím vlastníkem je stát, památkáři ale zatím nenašli na její opravu peníze.