„Mám radost, že ANO vyhrálo v okrese Louny i v Ústeckém kraji. Ten má ve sněmovně třináct mandátů, sedm z nich získalo ANO. To nikdo jiný ani zdaleka nemá,“ připomněl Růžička. Nevěří, že by ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a Starostové vytvořili funkční vládu. „Je to slepenec pěti různorodých politických stran, který podle mě nemůže fungovat. Jediné, co je doteď spojovalo, byla touha odstranit Andreje Babiše z vlády. Uvidíme, zda jsou schopni mezi sebou spolupracovat. Ve sněmovně to tak mnohokrát nevypadalo, v některých případech Piráti hlasovali proti návrhům ODS,“ míní.

Hnutí ANO podle Jaroslava Faltýnka, který v pondělí rezignoval na funkci předsedy jeho poslaneckého klubu, počítá s tím, že skončí v opozici. „Uvidíme. Dnes se zdá situace jasná, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu pana prezidenta se může stát, že se vyjednávání o vládě protáhnou na několik měsíců,“ komentuje situaci Růžička.

Podle něj je sice věcí prezidenta Miloše Zemana, jak o svém zdravotním stavu informuje, zprávy směrem k veřejnosti by ale podle Růžičky mohly být přece jen srozumitelnější. „Já jsem o svém zdravotním stavu informoval,“ připomíná. Poměrně nedávno onemocněl závažným onkologickým onemocněním, chodil na ozařování. „Nezbývá mi nic jiného než věřit, že už je to za mnou,“ říká.

Michal Kučera (Spolu).
Kučera se po čtyřech letech vrací do Sněmovny. Skvělý výsledek, říká k volbám

I když ANO zůstane v opozici, na práci ve sněmovně se prý těší. „Rozdíl mezi prací opozičního a vládního poslance není zase tak velký. Opoziční poslanec si ale může říkat, co chce, není vázán vládní koalicí či postoji ministerstev,“ tvrdí.

Pavel Růžička se narodil 3. dubna 1970 v Jindřichově Hradci v jižních Čechách. Více než dvacet let byl v Armádě ČR, čtyřikrát byl na zahraniční misi – dvakrát v Iráku a dvakrát v Kosovu. V Postoloprtech bydlí od roku 2009, krátce po vzniku hnutí ANO v roce 2011 vstoupil do jeho řad. Působil jako zastupitel a radní v Postoloprtech, v roce 2017 byl poprvé zvolen poslancem.