„Mám radost, že ANO vyhrálo v okrese Louny i v Ústeckém kraji. Ten má ve sněmovně třináct mandátů, sedm z nich získalo ANO. To nikdo jiný ani zdaleka nemá,“ připomněl Růžička. Nevěří, že by ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a Starostové vytvořili funkční vládu. „Je to slepenec pěti různorodých politických stran, který podle mě nemůže fungovat. Jediné, co je doteď spojovalo, byla touha odstranit Andreje Babiše z vlády. Uvidíme, zda jsou schopni mezi sebou spolupracovat. Ve sněmovně to tak mnohokrát nevypadalo, v některých případech Piráti hlasovali proti návrhům ODS,“ míní.

Hnutí ANO podle Jaroslava Faltýnka, který v pondělí rezignoval na funkci předsedy jeho poslaneckého klubu, počítá s tím, že skončí v opozici. „Uvidíme. Dnes se zdá situace jasná, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu pana prezidenta se může stát, že se vyjednávání o vládě protáhnou na několik měsíců,“ komentuje situaci Růžička.

Podle něj je sice věcí prezidenta Miloše Zemana, jak o svém zdravotním stavu informuje, zprávy směrem k veřejnosti by ale podle Růžičky mohly být přece jen srozumitelnější. „Já jsem o svém zdravotním stavu informoval,“ připomíná. Poměrně nedávno onemocněl závažným onkologickým onemocněním, chodil na ozařování. „Nezbývá mi nic jiného než věřit, že už je to za mnou,“ říká.

I když ANO zůstane v opozici, na práci ve sněmovně se prý těší. „Rozdíl mezi prací opozičního a vládního poslance není zase tak velký. Opoziční poslanec si ale může říkat, co chce, není vázán vládní koalicí či postoji ministerstev,“ tvrdí.

Pavel Růžička se narodil 3. dubna 1970 v Jindřichově Hradci v jižních Čechách. Více než dvacet let byl v Armádě ČR, čtyřikrát byl na zahraniční misi – dvakrát v Iráku a dvakrát v Kosovu. V Postoloprtech bydlí od roku 2009, krátce po vzniku hnutí ANO v roce 2011 vstoupil do jeho řad. Působil jako zastupitel a radní v Postoloprtech, v roce 2017 byl poprvé zvolen poslancem.