JO-JOO V ŽATCI
- cirkus stojí vedle nedostavěné školy v Malínské ulici
- v plánu jsou tři vystoupení ve středu, čtvrtek a v pátek
- začátky jsou od 17.30 hodin

Svůj podíl na tom má osobnost principála Jaromíra Joo, charismatického, větrem a tygřími drápy ošlehaného muže, kterého kdysi někdo nazval českým Krokodýlem Dundeem. Nic není blíž pravdě. Tento zcestovalý krotitel divé zvěře dovede hodiny zapáleně hovořit o cirkuse, o životě na cestách, jídle, lidech a zvířatech, které v životě potkal. Ve všem co řekne člověk nalézá hluboké pravdy, z nichž nejvíce vyčnívá jediná – Kdo nezná přírodu, ten nepoznal život.

Ví se o vás, že jste továrna na usurijské tygry. Kolik už jste jich přivedl na svět?
Za poslední dva roky to bylo 16 kusů. Jenom letos jich bylo 7. U mnoha z nich jsem při porodu osobně byl. To samé u posledních čtyř tygříků.

To musí být nebezpečné… neodnesl jste si od mámy tygřice na památku ty šrámy? (ukazuji na čerstvou jizvu na levé tváři Jaromíra Joo)
Neee, to mám od pumy (ležérně), když jsem u ní spal v kleci. Skočila a odrazila se mi od obličeje. To nic není (mává rukou).

Co by se stalo, kdyby se tygřice odmítla o mladé sama starat?
To se občas stává. Když se do pěti hodin nenakojí, musíte je odebrat a dávat jim mlíčko. Pak jim sleze srst a jsou úplně holí. Vypadají pak jako prasátka s červenýma pruhama! (smích).
Když máte takové tygry doma, tak se dva tři měsíce nevyspíte. Každé tři hodiny musíte krmit, napájet, masírovat bříško. Je to jako u miminek.

Kolik toho sežerou, když odrostou a přejdou na maso?
To jsou jednoduché počty. V létě žerou míň, když je vedro. Je to kolem 20 kilogramů masa. Vozím ho s sebou v deseti mrazácích. Mám zásoby tak na dva měsíce.

Takže řezníka nesháníte, když někam přijedete?
No už se mi taky stalo. To vás pak ale jednodenní krmení stojí třeba 10 tisíc! A když už jsme u těch peněz – napočítali mi silniční daň 860 tisíc, jako kdybych byl špeditér (rozčileně). A přitom ta auta tady třeba 14 dní stojí (ukazuje na svoji karavanu zaparkovanou na louce). Platím za každý den, to je unikát v Evropě. Mně ale nikdo žádné dotace nedává!

To je pravda, přitom k vám třeba přijde víc lidí, než do divadla…
Jistě, mám v Praze kamaráda, který se zlobil, že mu zkrouhli dotaci na jeho divadlo z 12 milionů na 11 milionů. Mě málem ranila mrtvice! Já mám větší náklady než on, pohonný hmoty, daně, povolení k hostování, reklama, krmení, 55 zaměstnanců… a musím se uživit. Můžu se ale pochlubit tím, že v Šumperku na nás přišlo víc lidí než na Lucii Bílou.

Co vůbec dělá program cirkusu programem? Jsou to zvířata, klauni nebo artisté?
To musí být všehochuť. Cirkus se vyvíjí, musí jít s dobou, tak jako vše. U nás to 90% cirkusů ještě nepochopilo.

Co obnáší řídit cirkus? Je to stejné jako řídit firmu?
Firma je na jednom místě. Podnikání je v ČR těžké. Cirkus je malá vesnice, kterou musíte během jedné noci kompletně přestěhovat včetně zvířat a lidí a vše musí klapat. Cirkus je synonymum pro bordel, ale opak je pravdou – u cirkusu musí vše klapat dokonale.

Našlo se už nějaké zvíře, které se nedalo zkrotit?
Skoro všechna zvířata, co tu mám, jsou z mého chovu. Co odrodíte, tam je to v pohodě. Třeba mě takové zvíře ještě čeká. Chci totiž drezůru hyen. To nikdo nedělá.

Jde vůbec hyenu ochočit?
Prý nejde. Ale pro mě je to výzva. Má nejsilnější stisk ze šelem (zamyšleně).

Co se stane se zvířaty, které jsou již stará a nemohou vystupovat? Jdou do důchodu?
Jistě, nechávám si je. Když máte vztah ke zvířatům, tak se jich nikdy nezbavíte. To by bylo stejné, jako kdybych třeba rodičům řekl „Jste staří, už vás nepotřebuju…“

Máte v cirkuse krokodýla. Je to nejtěžší zvíře na výcvik?
Víceméně nejde vycvičit. Krokodýl má mozek o velikosti hrášku. Když se zakousne, vrtí se jako vrtule a třeba ruku vám ukroutí. Jednou se mi stalo, že se mi zakousl do ruky. Měl jsem naštěstí koženou bundu a okamžitě na něj padnul, aby se nezačal točit. Musel jsem čekat, až přijde někdo z mých zaměstnanců. Porušil jsem příkaz, že k hadům a krokodýlům nikdy nesmí jednotlivec, ale vždycky jen dvojice. Až můj syn mi pomohl. Podobná věc se mi stala s hadem. Šel jsem k němu sám a on se mi zakousnul do nohy a začal mě omotávat. Skončil jsem s nalomenými žebry. Syn tvrdí, že jsem kvičel o pomoc (smích).

Kdysi jste mi v rozhovoru řekl, že při výcviku nesmíte tygra nikdy udeřit, protože pak po vás celý život půjde…
Ano, bude čekat na příležitost, aby se pomstil. Byla doba, kdy drezér v manéži práskal bičem, aby vzbuzoval hrůzu a respekt a publikum žaslo, jak je odvážný. Dneska probíhá drezúra jinak…

V čem dalším se liší cirkus dnes a cirkus před 20 lety?
Liší se skladbou programu, choreografií, scénou… všechno je víc dějové, pohádkové. Jdeme s dobou. Máme třeba číslo s Piráty z Karibiku. Cirkus je moderní.

Jak se vůbec žije v domě na kolečkách? Každý si asi představí maringotky, ale realita – jak koukám – je zcela jiná.
Mám několik maringotek, dokonce mám nejstarší v republice. Ale teď máme všechno na návěsech. Bydlení je v tom pohodlné. Máme tam všechno – klimatizaci, podlahové topení, sprchu.

Kdo po vás jednou cirkus převezme?
Můj syn a dcera. Helejte, já když jsem byl kluk, chtěl jsem být archeolog a knihovník. Ale kdo se v cirkuse narodí, vždycky se k němu vrátí.

Už víte, čemu se budete věnovat v důchodu?
Cirkusáci nemají důchod. V cirkuse jsem se narodil, v cirkuse zemřu.

Děkuji za rozhovor.