Některé firmy v okrese Louny se potýkají s krádežemi svých zaměstnanců. Potíže s tím mělo například japonské Koito, které v Žatci vyrábí světlomety do aut. Krádeže zaměstnanců se objevují také v podbořanské Contě, jež produkuje ledničky.

Zatímco v Koitu zaměstnanci kradli výrobky a jejich části, v Contě se ztrácí materiál. Hlavně měď. Zatím poslední případ se tam stal v minulých dnech, když pracovníci bezpečnostní agentury střežící továrnu chytili čtyři zaměstnance ve věku 25 až 36 let z Podbořanska a jednoho cizince, když chtěli ukrást měděné trubičky v celkové váze 60 kilogramů. Pravděpodobně je chtěli zpeněžit ve sběrně surovin.

Na vozík a přes plot

„Tři zaměstnanci naložili na vysokozdvižný vozík čtyři krabice a dojeli s ním k oplocení areálu firmy, kde venku za plotem čekal jejich komplic. Tomu materiál podali přes plot. Při činu je však vyrušila ostraha objektu a materiál zajistila. Podbořanské firmě by krádeží trubiček vznikla škoda za 21 240 korun,“ uvedla Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Policie už všechny čtyři obvinila z pokusu krádeže. Obdobných případů se stalo v Contě na okraji Podbořan víc. Stejným způsobem, s použitím vysokozdvižného vozíku a přesunem přes plot, chtěli letos v létě tři zaměstnanci podniků ukrást měděné kapiláry. Sto kilogramů měděných polotovarů chtěl z haly továrny ukrást jiný zloděj na jaře.

Vedení podniku se odmítlo k častým krádežím do novin vyjádřit. Problémy s krádežemi svých zaměstnanců mělo také japonské Koito, které v Žatci v lokalitě Na Astře vyrábí světlomety do osobních aut od roku 2002. V roce 2005 byl na tři roky do vězení odsouzen bývalý skladník firmy, který v předchozích letech odcizil z pracoviště žárovky a další komponenty světel za téměř jeden milion korun.

Letos v lednu Okresní soud v Lounech odsoudil čtyři muže ze Žatce, Loun a Měcholup, kteří kradli především drahé xenonové žárovky a startéry k nim. Ty pak prodávali. Zaměstnanci dávali nové součástky a zcela bezchybné výrobky mezi odpad a zmetkové kusy, které takto vyváželi z firmy. „Rozhodně šlo o organizovanou skupinu, která svému zaměstnavateli způsobila značnou škodu,“ uvedl při vynášení rozsudku Petr Šilhan, předseda trestního senátu Okresního soudu v Lounech. Tito zloději způsobili svému bývalému zaměstnavateli škodu přesahující jeden milion korun.