Město Louny bude příští rok výrazně šetřit.

Škrtalo se na provozních nákladech městského úřadu, méně peněz půjde do investičních akcí, s méně penězi musí počítat také oblasti kultury, sportu, školství.

Návrh rozpočtu, který tento týden schválili zastupitelé, počítá s příjmy 335 milionu a výdaji 346 milionu Kč. Schodek činí 11 milionů korun.

Předsedkyně finančního výboru radnice Milena Zikmundová před hlasováním upozornila zastupitele, že pokud chtějí nějakou položku navýšit, ať také předloží návrh odkud, by se měly finanční prostředky přesunout. „Návrh rozpočtu je velmi křehký. V listopadu jsme na daňových příjmech zaznamenali propad 31 milionů korun, s propadem musíme počítat i v příštím roce. Při sestavovaní rozpočtu jsme brali v úvahu všechny věcné návrhy, nicméně radikálně škrtat jsme museli,“ uvedla.

Jedenáctimilionový schodek chce město pokrýt investičním úvěrem, který je ale podmíněn získáním dotací na zateplení dvou škol.

Na platech úředníků se šetřit nebude, naopak jejich počet se rozšíří o čtyři nové lidi. Nad tím se pozastavil zastupitel Zdeněk Suchan. „Dojde k navýšení o čtyři pracovníky, Audit, který na úřadě proběhl v roce 2006, potvrdil, že nemáme nadbytek úředníků,“ reagovala tajemnice městského úřadu Renáta Čapková.

Menší odměnu za svou práci ale dostanou zastupitelé, členové výborů a komisí, a to o 50 procent. O polovinu méně peněz dostanou i komise, jež přerozdělují peníze. „Nebude na podporu sportovních klubu,“ upozornil Radovan Šabata. Jeho návrh, aby komise dostala více peněz, však zastupitelé neschválili.