S rekordním rozpočtem ve výši 573 milionů korun bude v příštím roce hospodařit město Žatec. Množství peněz, které bude mít město v nejbližších letech k dispozici, bude ale klesat.

Zatímco rozpočet na příští rok počítá s částkou 573 milionů, v roce 2011 to má být jen 467 milionů.

Důvodem poklesu rozpočtu je také výrazné snížení příjmů města v nejbližších letech. Propad se očekává hlavně na straně příjmů za prodej majetku – město už většinu svých bytů, domů a pozemků prodalo v minulých letech. Vyplývá to z rozpočtu města na příští rok a výhledu na roky 2010 a 2011.

„V horizontu dvou, tří let by se tak město mohlo kvůli snížení příjmů z prodeje majetku dostat do určité finanční krize. Proto se hledají nové zdroje pro rozpočet města,“ vyplynulo ze slov místostarosty Žatce Aleše Kassala. Jak bude vypadat hospodaření měst v nejbližších letech, je podle něj otázkou. Nyní se řeší nový zákon o rozpočtovém určení daní, který by měl obcím přinést víc peněz ze státní kasy. „Od dubna budou města nově plátcem daně z přidané hodnoty. Nevíme, co to s naším rozpočtem udělá,“ sdělil A. Kassal.

Podle jeho slov je také možné, že se znovu vedení města pokusí prosadit zvýšení daně z nemovitosti. To letos žatečtí zastupitelé odmítli. „Jedna třetina měst v ČR ke zvýšení koeficientu u této daně přistoupila. Postupem času bude třeba koeficient zvýšit i v případě Žatce, aby se pokryl výpadek v rozpočtu na straně příjmů z prodeje majetku. Myslím, že když lidé budou vědět, že peníze získané zvýšením daně z nemovitostí půjdou třeba do oprav ulic, pochopí to,“ uvedl místostarosta. Město Žatec z daně z nemovitosti loni získalo do rozpočtu 7,3 milionu korun, nová vyhláška měla částku zdvojnásobit.