S rekordně vysokými rozpočty hospodaří v posledních letech Žatec i Louny. Obě města hospodaří dlouhodobě bez dluhů. Pro letošní rok mají schodkový rozpočet, pokryjí jej z přebytku z předešlého roku.

Na letošek má Žatec schválený rozpočet s příjmy ve výši 345 milionů a výdaji 485 milionů korun. Rozdíl 140 milionů město rozpočtově pokryje z výsledku hospodaření za rok 2017. Radnice totiž loni nevyčerpala všechny peníze původně schválené v rozpočtu a také dostala od státu víc financí, než počítala.

Nejzajímavějším je pro obyvatele města investiční rozpočet. Tedy výčet toho, co se bude ve městě stavět nebo opravovat. V dokumentu, které schválilo na konci loňského roku žatecké zastupitelstvo, jsou akce za téměř 300 milionů korun. Už při schvalování bylo jasné, že všechny se dělat nebudou. Čekalo se třeba na dotace.

„Investiční rozpočet je aktivní dokument, můžeme ho ještě během roku operativně měnit. Může být upravován podle aktuální situace, podle potřeb, které vzniknou ve městě. A také podle dotací, které se případně městu podaří získat,“ vysvětlila vedoucí odboru rozvoje města a majetku žatecké radnice Kateřina Mazánková.

Opravy silnic a chodníků

Hodně peněz město vyčlenilo například na rekonstrukce ulic a náměstí. V plánu byla rekonstrukce povrchů na Nerudově náměstí, spodní části Nákladní ulice nebo výstavba parkoviště v ulici Stavbařů. Všechny se ale přesouvají na příští rok. „Příprava investic není vždy zcela závislá na městě a někdy se objeví věci, které nás přinutí investice odložit,“ sdělila starostka Zdeňka Hamousová. Naopak ještě letos by měla začít rozsáhlá rekonstrukce budovy radnice.

Historicky nejvyšší sumu, přes 80 milionů korun, si vyčlenilo na investice v letošním roce město Louny.

Nejvíc peněz šlo do rekonstrukcí domova pro seniory, střechy školního bazénu, zimního stadionu nebo hlavního pavilonu na výstavišti. Ve městě ještě letos zřejmě začne výstavba zcela nové plavecké haly a v plánu investic byla také umělecká úprava piazzetty před divadlem, která se teď dokončuje.

Také lounské zastupitelstvo schválilo na tento rok schodkový rozpočet. Ten počítá s příjmy 396 milionů korun a výdaji 440 milionů. „Schodek rozpočtu 44 milionů pokryjeme z peněz uspořených v minulých letech. Na konci roku 2017 budeme mít na účtu kolem 150 milionů korun, takže schodek bez problémů pokryjeme,“ sdělila při schvalování letošního rozpočtu vedoucí ekonomického odboru lounského městského úřadu Romana Krameriusová.

Město v posledních letech hospodaří s čím dál tím vyšší částkou. „Na příjmech města se velmi pozitivně promítla změna rozpočtového určení daní. V případě Loun se zvýšil příjem na jednoho obyvatele z 12 tisíc v roce 2013 na 16 a půl tisíc korun v roce 2018,“ uvedl lounský radní a předseda finančního výboru zastupitelstva Michal Kučera.

Loňský rozpočet města počítal s investicemi ve výši 63 milionů, roky před tím se investiční rozpočet Loun pohyboval mezi 30 až 40 miliony korun. V roce 2018 má jít na investice 84 milionů korun, dalších 25 milionů půjde do oprav městského majetku. Ale ani v Lounech se všechny letošní plány nepodaří zrealizovat.