O rozpočtech obou měst budou tento měsíc jednat jejich zastupitelé. Rozhodnou mimo jiné, které investice se příští rok budou dělat a které ne. Potíž je v tom, že vařit budou tak trochu z vody. Kolik peněz do jejich měst v příštím roce přiteče, mohou jen tušit. Hlavní otázkou je, zda bude definitivně schválený daňový balíček. Ten má sice přinést víc peněz lidem, příjmy obcí a měst ale výrazně krátí. „Daňový balíček schválený poslanci spolu s dalšími už přijatými zákony přináší pro příští rok skokově výpadky příjmů obcí a krajů,“ upozornil předseda Svazu měst a obcí František Lukl. „V případě Loun by došlo k osmiprocentnímu snížení daňových příjmů, které jsou teď zhruba 300 milionů. Přišli bychom o 25 až 30 milionů,“ okomentoval to lounský starosta Pavel Janda.

Další propad příjmů měst a obcí se předpokládá kvůli dopadu nákazy covid-19 na českou ekonomiku. I v tomto případě se dá očekávat výsledek, že města a obce dostanou méně peněz. Kolik to bude, v tuto chvíli nikdo neví.

Město Louny v roce 2021 počítá s celkovými příjmy 410 milionů, pro letošek tamní zastupitelé schválili příjmy 450 milionů. Největší sumy peněz vyčleněných na investice mají jít v Lounech do úvodní etapy revitalizace sídliště Pod Kasárnami, přeměny poslední části bývalého letního cvičiště na multifunkční hřiště pro míčové hry, parkourové hřiště a skatepark a také na přestavbu objektu bývalého bazénu při ZŠ Prokopa Holého na multifunkční sál. V návrhu rozpočtu Loun se počítá s úpravou prostranství Komenského náměstí, rekonstrukcí komunikace v ulicích Tomanova a Dalimilova, chodníků na bývalém průtahu mezi ulicemi Prokopova a Tylova nebo komunikace a veřejného osvětlení v ulicích Alešova a Klicperova.

Nový bazén pro děti

Město Žatec v příštím roce počítá podle návrhu rozpočtu s příjmy 400 milionů korun. V letošním rozpočtu byla tato částka schválená o 50 milionů vyšší, předloni byla dokonce vyšší o sto milionů korun.

V Žatci se při sestavování plánu investic na rok 2021 řada z nich přesune z letošního roku. Například rekonstrukce Purkyněho ulice u vlakového nádraží nebo Husitského náměstí u železného mostu přes Ohři. Zřejmě největší investicí města v příštím roce bude za 16 milionů korun zcela nový bazén pro děti v areálu koupaliště, stavět by se měl na jaře. Rozpočet Žatce na rok 2021 počítá také s 11 miliony na novou sportovní halu. Peníze půjdou na projekty a zřejmě i architektonickou soutěž.