Adventní běh centrem se neuskuteční vůbec, rozsvícení nazdobeného stromu se chystá bez veřejnosti. Akt ale budou snímat kamery a přenášet se bude online. Kdo se připojí na internet, může ho sledovat kdekoliv na světě.

Advent v Žatci distančně, jak ho jeho pořadatelé nazvali, začne v neděli 29. listopadu krátce před šestou hodinou podvečerní. Oproti minulým letům skromný program se ještě dolaďuje, vystoupí Žatečtí trubači a s adventním přáním směrem k veřejnosti promluví starostka Zdeňka Hamousová. Buď od stromu, nebo balkonu radnice. „Akci děláme v souladu s platnými nařízeními. Chtěli jsme připravit pro obyvatele města alespoň něco, aby se byť ve velmi omezené míře zachovala tradice rozsvěcování vánočního stromu,“ vysvětlila Simona Schellová z kanceláře úřadu žatecké radnice.

Dění budou moci lidé sledovat na facebookových profilech žateckého infocentra, městského divadla nebo youtube kanálu místní televize.

V 16 hodin by na náměstí měl začít okénkový prodej vánočního sortimentu z dřevěných stánků. Lidé, kteří si přijdou něco koupit, by se neměli, jak zakazují současná protiepidemiologická opatření, shlukovat. Pokud k tomu bude docházet, jsou pořadatelé připraveni operativně zjednat nápravu.

Adventní běh v Žatci, který měl proběhnout v sobotu 28. listopadu, se neuskuteční. „Předvánoční proběhnutí v Žatci ale určitě bude. Čekáme na víkendové nastavení stupně omezení. Při uvolnění zákazu a snížení PES na stupeň tři, bude běh městem v sobotu 5. prosince v průběhu odpoledních hodin, a to nesoutěžní zážitkovou formou s tradičním svařákem, účastnickou medailí a předvánočně ozdobeným náměstím,“ informoval triatlonový oddíl Hopman Team Žatec, pořadatel tradičních adventních běhů ve městě.

Tak vypadal Adventní běh Žatcem loni

Živé vysílání se chystá také v Lounech. V předvečer první adventní neděle zazní premiéra kantáty k výročí 800 let od narození svaté Zdislavy – Já vládnu pouze láskou. Vysílání koncertu z chrámu sv. Mikuláše v Lounech je v plánu v sobotu 28. listopadu od 17 hodin. „Úvodní slovo pronese hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Posluchače také potěší Jan Baxant, biskup litoměřický,“ uvedli pořadatelé. Zájemci mohou koncert zhlédnout na facebookovém profilu Děkanský chrám svatého Mikuláše.

V centru Loun se rozsvítí vánoční strom v neděli v podvečer, a to bez programu. Podobně jako na řadě dalších míst se připravované akce zrušily.

„V neděli 29. listopadu začíná advent. V tento den se pravidelně scházíme na Tyršově náměstí, kde společně rozsvěcíme vánoční strom. V letošním roce je vše jinak. Strom rozsvítíme, ale bez účasti diváků, proto neuvádíme čas, kdy se tak stane,“ sdělila předsedkyně kulturní komise Městyse Cítoliby na Lounsku Miroslava Kacetlová.