Dvěma železničním tratím v okrese Louny hrozí úplný konec. V minulých letech na nich České dráhy ukončily pravidelný provoz, téměř vzápětí na nich alespoň přes léto začaly jezdit turistické vlaky. Teď se ocitly na „černém seznamu“ železničních tratích v Česku, u nichž se zvažuje úplné ukončení provozu a zánik.

Stát se totiž rozhodl ušetřit až 300 milionů korun na údržbě železnic v regionech. Okolo 25 prodělečných tratí v krajích úplně zruší – na tratích tedy nebudou jezdit už vůbec žádné vlaky. V okrese Louny se jedná o Doupovskou dráhu, tedy železniční trať Kadaň – Kaštice s odbočkou do vojenského prostoru Doupov a Švestkovou dráhu, jež vede mezi Mostem, Libčevsí a Lovosicemi.

Na obou tratích byl sice v minulých letech ukončen provoz, zůstaly ale zachovány. Nyní hrozí, že budou zrušeny a nebudou na ně moci vyjet žádné vlaky.

Za podpory obcí a Ústeckého kraje na Švestkové a Doupovské dráze jezdí během léta turistické vlaky. Ty by po zrušení tratích skončily.

„Je to podpásová rána. Obce objednávají sezonní provoz, aby do svých regionů přilákaly víc návštěvníků a zajistily si tak rozvoj. Zájem cestujících roste, letos meziročně asi o 70 procent, a to i navzdory letošnímu ne zrovna příznivému létu,“ řekl Karel Mikolášek, koordinátor provozu Švestkové dráhy, která o letních víkendech spojuje Most, Lovosice a Litoměřice. Podobné výsledky hlásí i obdobná Doupovská dráha, na jejíchž dvou lokálkách v okolí Kadaně se letos cestujících svezlo více, než loni, redukci spojů navzdory.