Létaly facky, pěsti, nadávky. Do rvačky u lounské restaurace Formanka se loni v listopadu zapletly desítky lidí. Při strkanicích a bitkách vznikly i majetkové škody - rozbité dveře a výloha. „Přišli to sem vymlátit," tvrdí stále hosté z Formanky o partě „holohlavých mužů". Policie ale nakonec po několika měsících vyšetřování případ odložila, nikdo nevyhledal pomoc lékaře, všechno pravděpodobně skončí vyřešením jednoho účastníka v přestupkovém řízení. Některým účastníkům incidentu se výsledky postupu policie vůbec nelíbí.

„Případ bitky na Formance policie ukončila s tím, že se nepodařilo prokázat, kdo z účastníků rvačky rozbil výlohu, tato část spisu byla odložena. Z poškození vchodových dveří je podezřelý jeden z aktérů a tato část spisu byla jako přestupek postoupena Městskému úřadu v Lounech," přednesla závěr Policie ČR lounská tmluvčí Jaromíra Střelcová.

Policie nemá jasno, kdo si začal

Rozbitá okna restaurace Formanka po bitceZa napadení nakonec nebude stíhán nikdo? Vypadá to tak. „Věc byla nakonec řešena jen jako poškození cizí věci," potvrzuje Střelcová. A důvod? Policie pravděpodobně nedokázala najít přesvědčivé důkazy, kdo hromadnou bitku vyprovokoval, situace při konfliktu byla velmi nepřehledná. Navíc nikdo ze zbitých nenahlásil zranění ani nežádal lékařské ošetření - škody tedy nebyly tak vážné.

„Policisté v noci 18. listopadu 2012 dorazili k hromadné rvačce u restaurace Formanka v Lounech. Byla tam nepřehledná situace. Na místě policisté vše zadokumentovali, lékařskou pomoc nikdo nevyžadoval," řekla už dříve mluvčí.

Závěry policie se vůbec nelíbí části účastníků bitky, kteří měli být podle svých slov napadeni v restauraci na Formance. „Nevím, co si o výsledku šetření mám myslet. Určitě nebylo jednoduché prokázat, kdo konkrétně škody způsobil, na druhou stranu ale policie možná mohla udělat více, třeba při důkladných výsleších," říká Pavel, jeden z přímých účastníků bitky a „obránce" napadené hospody.

Může se atak opakovat?

Je viditelně zklamaný. „Vzhledem k tomu, že nepadly žádné tresty, už si nikdo nemůže být jistý, že se to nebude opakovat znovu a třeba zase jinde. Že banda lidí nepřijde jen tak vymlátit nějaký jiný podnik," krčí rameny mladý muž, který při rvačce kromě inkasování pár tvrdých ran přišel i o dioptrické brýle.

Na práci policie si přitom někteří z účastníků hromadné rvačky stěžovali i bezprostředně po incidentu. Prý stranili údajným agresorům. I tímto podnětem se policisté zabývali, mluvčí dokonce prostřednictvím médií poradila postup, jak a kam se mají případní stěžovatelé obrátit. Žádná oficiální stížnost ale nakonec na práci strážců zákona nepřišla.

A co se vlastně u Formanky loni v listopadu stalo podle lidí z restaurace, kteří říkají, že byli napadeni? Několik hostů mělo vyběhnout ven před restauraci na pomoc mladíkovi, který byl prý zbitý. Poté, co vyšli, na ně měla skupina lidí venku pokřikovat, že jsou špíny a feťáci. Raději se tak vrátili dovnitř, někdo ale venku zůstal. Když se pro něj lidé z restaurace vraceli, skupinka venku už měla být větší, čítala zhruba patnáct lidí. Mladíci měli začít osazenstvo restaurace bít a urážet. Většímu násilí a škodám zabránil jen ústup zpět do restaurace, při kterém prý utržili dost ran, rozbita byla výloha a vstupní dveře.