Jakubu Vágnerovi se povedlo chytit pstruhy, kteří měli přes půl metru. Podle místních rybářů v řece kolem Žatce ale žijí ještě větší. Někteří měli to štěstí a trofejní ryby ulovili.

Celý tento díl můžete vidět na webu České televize

Jakub Vágner zmíněný díl natáčel v Žatci a jeho okolí loni v dubnu a srpnu. „Pstruhy jsem popravdě nikdy moc nechytal. Ne že by mě nezajímali, ale měl jsem jiné priority,“ prozradil Jakub Vágner na úvod pořadu.

V něm se objevilo několik místních rybářů. Pavel Ďuračka dal Jakubovi Vágnerovi tip, kde velké ryby v řece jsou, Jan Jonica ho zasvětil do muškaření, bratři Jurkovičové ho seznámili se svými trofejními úlovky z řeky a radami mu pomohli vytouženou rybu chytit.

Prodej sedmilhářské rybí pochoutky na dávné výstavě Člověk v přírodě.
Sedmilhářská rybí pochoutka. Tady je recept na dobrotu z Člověka v přírodě

A jak se Jakubovi Vágnerovi při chytání pstruhů v Žatci a okolí dařilo? Ulovil jich řadu, přímo ve městě skončil v jeho podběráku přibližně třiceticentimetrový potočák. Větší ryby chytil v okolí Žatce. Pod Nechranicemi měl pstruh duhový vytažený z řeky 44 centimetrů. Ryba ale byla poznamenána útokem kormorána. „Mám z něj velkou radost, ale zároveň je ve mě velký smutek. Tohle je na většině míst České republiky trofejní ryba, na mnoha místech už takoví pstruzi nejsou. Ale kvůli predátorům, jako jsou vydry, norci, černí čápi a kormoráni o ně přicházíme. Pokud nic neuděláme a necháme plundrovat naše vody, tak tyto ryby budou v tocích minulostí,“ upozornil. „Kormoráni nám působí velké škody, ročně je máme vyčíslené na 65 milionů korun,“ řekl v pořadu Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.

Ještě většího duháka ulovil Jakub Vágner v Ohři u Žatce. Měřil 55 centimetrů. „Krásný pocit vytáhnout z české řeky takovou rybu,“ udělal mu radost.

Na Žatecko ale přijel Jakub Vágner kvůli pstruhům potočním, kteří jsou mezi rybáři ceněni více. V jeho podběráku skončil potočák s délkou 53 centimetrů. „Dlouho mě nic v České republice ani na území Evropy tak nepotrápilo. Na velkého potočáka si musíte počkat, odmakat si ho. Mám z něj radost jak z třímetrové arapaimy v Amazonii,“ okomentoval svůj úlovek.

Ilustrační foto.
Ukrajinci drancují revíry, šíří se mezi rybáři. Pytláci ale nejsou jen z východu

Ohře okolo Žatce je velkými pstruhy vyhlášená. Například Dalibor Jurkovič před lety chytil potočáka s téměř 70 centimetry. „Zabral na rousnici pozdě večer, když jsem měl nastraženo na úhoře. Byl to neuvěřitelný tah, ještě že jsem měl povolenou brzdu. Jinak bych přišel o prut,“ popsal v pořadu. Jeho bratr Alois chytil v řece podobnou rybu, jeho rekord je potočák s délkou 68 centimetrů. Loni se mu povedlo ulovit pstruha potočního, který měřil jen o čtyři centimetry méně. „V řece u Žatce jsou i větší pstruzi. Je to tím, že v Ohři mají dost potravy,“ shodují se bratři Jurkovičové.

Ohře není vyhlášená jen díky pstruhům. Střední tok kolem Klášterce a spodní pod Louny je místem výskytu trofejních parem. Přehrada Nechranice je zase mezi rybáři vyhlášená díky dravcům. Žijí tam velcí candáti, sumci, boleni a štiky.

Chcete se také pochlubit zajímavými úlovky? Své příspěvky posílejte na adresu ryby@denik.cz. Nezapomeňte připojit své jméno a lokalitu, kde jste se fotili, a připojit můžete také krátký příběh. Rádi vše zveřejníme v našem speciálu.

Banner rybyBanner rybyZdroj: Jan Lakomý