Největší nevoli přinesl zákaz lovu ryb ze všech plavidel, který bude platit od poloviny října do konce roku. Sezóna dravců začíná v polovině června, ale mezi rybáři je hodně oblíbený právě podzimní lov. Kvůli nesouhlasu vznikla petice, podepisuje se na řadě míst v kraji. Z lodí se nebudou smět chytat žádné ryby, ani třeba štiky, sumci nebo kapři.

„S některými opatřeními se dá souhlasit, s jinými ne. Zákaz lovu z lodí znamená zásadní omezení výkonu rybářského práva, s tím souhlasit nemůžeme,“ řekl rybář ze Žatecka a spoluautor petice Pavel Aschenbrenner. Podle něj jde ze strany rybářského svazu o alibismus, který má zakrýt, že územní svaz není schopen provádět na Nechranicích účinnější kontroly. „Plošný zákaz lovu poškodí slušné rybáře. Nepoctiví zůstanou z důvodu absence kontrol bez potrestání,“ tvrdí. „Pokud je třeba chránit candáta, ať se zakáže jeho lov. Svaz ale není schopný rybáře účinně kontrolovat, proto zakáže lovit z lodí všechny ryby,“ dodal.

V tomto místě na pravém břehu řeky Ohře na jezu v Žatci by měla stát malá vodní elektrárna. Ilustrační foto.
Vedení Žatce neustoupilo. Spor o elektrárnu na Ohři spěje k soudu

Jedním z rybářů, kdo petici podepsal, je Alois Jurkovič ze Staňkovic u Žatce. „S řadou opatření souhlasím, se zákazem lovu z plavidel ne. Chytat ze břehu se moc nedá, drahé nástrahy se trhají o větve, kameny a další věci na dně,“ popsal.

Novince není nakloněný ani předseda žatecké organizace Českého rybářského svazu Josef Valha. „Zákaz lovu z lodí je krutý. Kvůli několika rybářům, kteří nectí pravidla, dopadne na všechny. Na tu většinu poctivých,“ řekl.

Severočeský územní svaz uznává, že omezení lovu z lodí je tvrdé opatření. Hájí ho ale tím, že je třeba populaci candáta ochránit. „Někteří rybáři jsou schopni i během relativně krátké chvíle ulovit i desítky kusů candáta, mnohdy podměrečných velikostí,“ uvedl mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský. „Zákaz lovu z lodí by měl také významně přispět k omezení manipulace s dravými rybami, především candáty a okouny. Zvláště v období, na které se zákaz lovu z lodí vztahuje, se ryba z velké části stahuje na hlubší vodu, lov ze břehů není tak efektivní. Vlivem vytažení z hloubky a následné manipulace pak významná část těchto ryb hynula,“ vysvětlil.

Fotbalisté Chlumčan (v modro-červeném). Ilustrační foto.
Fotbal na vesnicích v okrese Louny. Někde zanikl, jinde vzkvétá

Nutnost přijmout opatření dokládá Severočeský územní svaz čísly. Loni se na Nechranicích chytilo 4160 kusů candáta o celkové váze přes sedm tun. A to hlavně v listopadu a prosinci. „Meziroční nárůst zapsaných úlovků candáta se zvýšil sedmnáctinásobně oproti roku 2019. Vyšší rybářský tlak očekáváme i v tomto roce,“ stojí ve zprávě svazu.

Optimální počet úlovků na Nechranicích se v případě candáta pohybuje od tisíce do dvou tisíc kusů, při vyšších počtech hrozí podle Českého rybářského svazu rozvrat jeho populace. K této situaci došlo před deseti lety, které předcházel skokový nárůst úlovků v letech 2005 až 2008. Od té doby probíhá finančně náročná obnova populace candáta, cílem opatření je zachovat dostatečně velké generační hejno v revíru.

Podle autorů petice by se dravé ryby na Nechranicích měly chránit jinými prostředky. Třeba snížením počtu ponechaných úlovků v jednom roce a hlavně důslednějšími kontrolami rybářů. „Aby dodržovali pravidla, aby si nebrali víc ryb, než je povoleno,“ vysvětil Aschenbrenner.

Před pár dny vytvořil Jiří David umělecké dílo v Hříškově na Lounsku.
Autor srdce nad Pražským hradem vytvořil umělecké dílo na zdi v Hříškově

Autoři petice navrhují zvýšit poplatky za loď a z vybraných peněz spolufinancovat profesionální rybářskou stráž na přehradě. Nyní se za loď na Nechranicích platí sto korun ročně. „Profesionální stráž na některých velkých vodních plochách v Česku funguje. Myslím, že by bylo dobré ji zavést i na Nechranicích,“ navrhl Valha.

Rybářská stráž na dobrovolné bázi na Nechranicích funguje, někteří představitelé Severočeského územního svazu uznávají, že by její efektivita zvýšit potřebovala. „Vedou se o tom diskuze. Je opravdu možné, že dojde k určitým strukturálním změnám s cílem práci rybářské stráže na Nechranicích zefektivnit. Ovšem vznik profesionální rybářské stráže se v tuto chvíli nepředpokládá,“ reagoval Skalský. Podle něj je úprava lovu na Nechranicích od příštího roku platná, případné zmírnění opatření prý lze očekávat v průběhu následujících let po vyhodnocení situace.

S tím se autoři petice ale smířit nechtějí. V polovině listopadu zasedá výbor svazu, předložit tam chtějí petiční archy s podpisy a své argumenty. „Navrhneme vše zrušit a připravit s místními organizacemi nová pravidla. Ta musí být opřená hlavně o důslednou kontrolu rybářů. To je základ,“ zdůraznil Aschenbrenner.