Zelená plocha v blízkosti centra města, tzv. Ryneček, mění v těchto dnech svoji typickou tvář.

Místo travnaté plochy, kde pravidelně rozbalovaly svá šapitó cirkusy, kde posedávaly skupinky převážně mladých lidí a kam pejskaři z nedalekých panelových domů chodili venčit své pejsky, se promění v park.

Park budou tvořit dvě dominanty, a to květinová pergola a dominanta uprostřed parku – araukarit. „V místě křížením pěti cest bude vytvořen kruhový prostor z hořického pískovce, v jehož středu bude osazen araukarit,“ řekla Ivana Hádková z lounské radnice. Druhou dominantou bude květinová pergola.

„Vstup do parku ve směru z města bude tvořit zpevněná plocha určená pro odpočinek a setkávání lidí. Uprostřed této plochy bude umístěna pergola, která opticky ukončí průhled touto ulicí směrem do parku a dále na zadní fasády řadových domků v ulici Prokopově,“ pokračuje Ivana Hádková.

K odpočinku budou v parku k dispozici lavičky, nebudou chybět odpadkové koše a veřejné osvětlení.

Podél Hrnčířské ulice pak vyroste devět řadových rodinných domků. Město prodává stavební parcely v této lokalitě za dva tisíce korun za metr čtvereční. Zájem o ně ale zatím není. První veřejná dražba proběhla v polovině září, avšak ani jeden pozemek se nepodařilo prodat.

Celá lokalita bude velice atraktivní, láká starosta

Starosta města Jan Kerner věří, že lidé nakonec o pozemky zájem projeví. „Opakuje se situace, která nastala v roce 2004 při prodeji pozemků v Zahradním městě – trvalo několik měsíců, než se podařilo prodat první pozemek. Celá lokalita bude po dokončení parku velice atraktivní a věřím, že se zájemci najdou. Do několika týdnů proběhne další veřejná dražba, poté půjdou parcely do volného prodeje,“ uvedl v září starosta.

Někteří občané by spíše než rodinné domky v místě viděli raději nějaký bytový dům. „Rodinné domky se do centra města příliš nehodí. Je to místo pro pěkný bytový dům, administrativu, obchodní centrum. Nejenže tam nebudou řadové rodinné domky pěkné, ani v nich nebudou mít obyvatelé žádné soukromí,“ napsala do diskuze na internetových stránkách Žateckého a lounského deníku čtenářka Ivana Vírová. Jiným se zdá zase příliš vysoká cena.