S rojem se setkáte častěji, včely zmátlo teplé počasí
Ústecký kraj - Podle hasičů i včelařů ale není důvod panikařit, roj útočí zřídka.
„Bzučení, které zní jak motorové letadlo,“ popsala Jana Kutilová své červnové setkání se včelím rojem na zahrádce restaurace přímo uprostřed Kadaně. Nebyla jediná, kdo se v nedávné době s rojem setkal. Včely zaměstnávají ve větší míře hasiče po celém regionu, vyjíždějí k nim i několikrát týdně.
Na vině ale není špatná péče včelařů a hmyz, který se rozhodl k hromadnému exodu do lepšího úlu. „Jsou zmatené z letošního horkého počasí, které už týdny panuje,“ vysvětluje mluvčí hasičů Ústeckého kraje Milan Rudolf. „Včelí roje jsou časté od druhé poloviny července a v srpnu, léto ale letos nastalo dříve,“ doplňuje Rudolf s tím, že sluneční záření ohřívá úl a u včel podporuje rojivost.
Podle včelaře Oty Šmídla z Kadaně vyhání roje častěji i nedostatek potravy, kterou si letos včely obstarávají hůře než v jiných letech. „Je jí málo. Na jaře kromě prvních květů naráz rychle vykvetly i stromy, včely to ale všechno nestihly obstarat,“ popisuje Šmídl. „Teď by potřebovaly další jídlo, ale už nemají kde brát, protože všechno už kvůli vedru vykvetlo,“ dodává včelař.
Pokud se v přírodě setkáte se včelím rojem, není to důvod k panice. „Nijak včely nerušte a vzdalte se. Nemusíte se ale dávat hned na útěk, určitě to není jako v pohádkách, že jen co vás včely uvidí, tak navztekaně zabzučí, sešikují se a poženou vás do nejbližšího rybníka. Obvykle neútočí, pokud si jich nevšímáte,“ usmívá se včelař Michal Jelínek ze Žatce.
Není také vždycky nutné volat hasiče. Možná by k vám ani nevyjeli. „Pokud se usadí roj u vás na zahradě, tam zasahovat nebudeme. Musíte zavolat firmu, která se likvidací rojů zabývá. Stejné je to i v přírodě,“ připomíná mluvčí hasičů Milan Rudolf. „Hasiči zasahují na veřejném prostranství, jako jsou náměstí, hřiště, školní zahrady a podobně,“ doplňuje Rudolf.
Zásah hasičů často končí úplnou likvidací roje, což je v dnešní době, kdy včelstev rapidně ubývá, nezměrná škoda. „Bohužel se to stává. Oblast Chomutovska, Žatecka a Mostecka je ideální pro přenesení roje třeba do okolí bývalých šachet, v praxi to tak ale vždycky nefunguje,“ líčí Milan Rudolf. „Pokud jsou včely agresivní a útočí na hasiče, musíme je zlikvidovat,“ upozorňuje Rudolf.
Cizí roje nechtějí
Čím dál méně je také možné včelí roj chytit do nádoby a přenést k nejbližšímu včelaři, jak se obecně traduje. Neznámý roj totiž představuje pro chov riziko. „V dnešní době bojujeme se včelím morem a nikdy nemůžete vědět, jestli je roj zdravý, nebo jsou tam nakažení jedinci. Já bych se bál přinést si je k sobě. Jedno nakažené včelstvo znamená zkázu pro celý chov,“ popisuje včelař z Mostecka Václav Kulich.
V loňském roce odhalila veterinární správa v Ústeckém kraji šestnáct ohnisek této nemoci.