VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radovan Šabata: mládež je třeba pro sport zapálit

Louny - Ve středu proběhne v jeho městě slavnostní vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec okresu Louny za rok 2014, kterou tradičně pořádá Deník a Česká unie sportu. Starosta, známý podporovatel sportu a také trenér, převzal záštitu nad slavnostním večerem.

7.2.2015
SDÍLEJ:

Radovan Šabata, starosta Loun, na archivním snímkuFoto: Deník/Zdeněk Plachý

Již brzy sportovci okresu definitivně uzavřou rok 2014. Byl opět plný medailí z republikových, ale i evropských a světových soutěží. V lounském divadle se bude slavit a vzpomínat na úspěchy. Slavnostní vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec okresu Louny roku 2014 si určitě nenechá ujít ani Radovan Šabata, nejen starosta Loun, ale také sportovec, dlouholetý atletický trenér a funkcionář a spolupořadatel mnoha významných sportovních akcí.

Jak město Louny podporuje sportovní aktivity svých občanů? Kolik poskytlo prostředků například v loňském roce?
Loni dalo město do sportovních aktivit a zařízení osm procent z celkových výdajů rozpočtu (asi 323 milionů korun - pozn. red.). Tedy něco přes 26 milionů. Peníze tam plynou i z přerozdělených příjmů z hazardu, z kterých Louny dostávají ročně kolem dvanácti milionů korun. Polovina z toho je určena na sport, čtvrtina na sociální oblast a čtvrtina na kulturu. Z toho mají čtyřicet procent na činnost, takzvané „projedení", šedesát procent zůstává na investice. Dalších 925 tisíc korun z rozpočtu města má k dispozici sportovní komise. Ty jsou vyloženě na činnost.

To je relativně hodně…
Mohl bych říci, že na likvidaci odpadu v Lounech půjde v tomto roce řádově osmnáct milionů, z toho necelých dvanáct vybereme od občanů. Zbytek sběrné soboty, vysypávání odpadkových košů - to je šest milionů navíc, které město dává, aby tu byl pořádek. Dáváme sedm milionů do městské dopravy, veřejné osvětlení nás ročně stojí asi pět milionů… To si někteří občané neuvědomují a berou to jako samozřejmost. Pohybová aktivita dětí, která hrozně upadá, by měla být dostupná všem vrstvám obyvatel. Kdyby měli například rodiče malého atleta platit příspěvky 500 korun měsíčně, na to samozřejmě všichni nemají. Proto se snažíme sportovní kluby, pracující s mládeží, dotovat. Je potřeba si také uvědomit, že to neznamená jen udělat sportoviště za miliardu, ale také pak shánět prostředky na provoz a údržbu.

Radovan Šabata na archivním snímku v roli moderátora při Memoriálu Karla RaiseKteré investice do sportovišť proběhly v poslední době?
Loni se dočkalo úpravy sportoviště z roku 2002 u ZŠ Přemyslovců, kam hodně chodí i studenti Obchodní akademie a Střední odborné školy gen. F. Fajtla, gymnázia, žáci nedaleké speciální základní školy a další. Fyzické prověrky tam provádějí i naši strážníci. Úplně nový sportovní areál vznikl za 4,5 milionu u ZŠ Školní, udělaly se automatické závlahy na fotbalovém stadionu, věž a schody na Červeňáku, za milion se vyměnilo také osvětlení na zimním stadionu.

Další projekty se připravují. Na co se mohou Louňané těšit?
Právě u zimního stadionu nyní žádáme o evropské dotace na opravu střechy a opláštění, probíhá soutěž na firmu, která to provede. Počítáme, že to bude stát asi deset milionů korun. Letos je v plánu zateplení loděnice veslařů a také fasáda sokolovny, aktuálně hledáme vizi pro plaveckou halu z roku 1983, kde budeme muset v nejbližších letech zpracovat projekt na rekonstrukci. Víme, že se bude pohybovat v řádech desítek milionů korun. Chceme také nechat zpracovat studii pro fotbalový stadion Ladislava Nováka. Areál z 30. let, dřevěná tribuna… Je jen otázka času, kdy nastane nějaký problém. Věcí je zkrátka hodně.

Rušno je také kolem sportovní haly. Tam by se letos měla měnit celá hrací plocha. Naopak na poslední chvíli neproběhla avizovaná výměna sedaček.
Ano, je to tak. V hale míčových sportů je potřeba víc věcí, ale podlaha je prioritou. Aktuální rozhodnutí rady je podržet peníze, připravené na výměnu sedaček, které nejsou pro ten sport úplně nejdůležitější. Vysoutěží se kvalitní podlaha a až budeme vědět cenu, pak se pustíme do dalších věcí.

Proč žádný lounský tým není ve vyšší soutěži?
Louny vychovaly strašně moc kvalitních sportovců, ale převážně v mládežnických kategoriích. Ti pak po dosažení určité výkonnosti odcházejí do větších klubů v okolních městech. Velkým „vysavačem talentů" je hlavně Praha. Logicky to přichází i s přechodem na sportovní střední a vysoké školy. To je největší problém kolektivních sportů. Kvalitní sportovce odčerpají větší města a bohatší týmy a pro kolektivní sport tu nezůstává tak kvalitní tým, aby mohl hrát vysoké soutěže. Je to všechno o penězích - Louny nemají takový rozpočet, aby si mohly dovolit investovat deset, patnáct milionů do kolektivního sportu tak, aby se hrála první nebo druhá nejvyšší soutěž ve fotbale nebo hokeji. V Mostě, Teplicích, Chomutově nebo Kadani jsou velcí mecenáši, kteří týmy sponzorují, což tady u nás není. Jsme ale pochopitelně rádi i za všechny místní lidi, kteří nějakým způsobem sport podporují.

Nejúspěšnější sportovec okresu Louny 2014• Galavečer se slavnostním vyhlášením nejúspěšnějších sportovců okresu Louny v uplynulém roce v dospělých i mládežnických kategoriích proběhne ve středu 11. února od 18 hodin ve Vrchlického divadle v Lounech 
• Připraven je i doprovodný kulturní program, moderátorem večera je Radek Šilhan 
• Pokud máte zájem o vstupenky, můžete je dostat v pokladně divadla nebo kontaktujte redakci Deníku v Žatci 
• Vstup na galavečer je bezplatný, ale je potřeba si předtím vyzvednout vstupenku, protože počet míst v divadle je omezen

A co individuální sporty?
Máme výborné karatisty, veslaře, atlety, aerobik a další… Na TJ Stadion vychovali řadu skvělých cyklistů. V individuálních sportech vždy v Lounech nějaký jedinec „vyskočí", a to je to nejdůležitější. Dát šanci talentovaným dětem a dobře je připravit a předat do vrcholového sportu. To se daří a jsou to asi nejlépe investované peníze. Nejdůležitější je překonat ta takzvaná „telecí léta". Pro mne coby trenéra není ani tak důležité, jestli člověk vychová mistra republiky nebo se mu podaří jednou za život „udělat" olympijského vítěze. Daleko důležitější je, když z desetiletého děcka, které podle některých nemá pro sport talent, uděláte člověka, který má hrozně rád sport. Jde o ten vztah, aby jednou k tomu vedl své děti. Sport nepotřebuje jen špičkové sportovce, ale také trenéry, funkcionáře, dobrovolníky. Pokud se nám podaří takhle vychovat další generace, bude žít i ten sport tady. A to se tu daří. Nejen ve sportu, ale i kultuře.

Sledujete tenis? Zaznamenal jste poslední obrovské úspěchy lounské rodačky Karolíny Plíškové?
Samozřejmě s radostí sleduji sportovní úspěchy obou sester, Karolíny i Kristýny, a držím jim palce. Měl jsem čest je před šesti nebo sedmi lety dokonce přivítat v našem atletickém oddíle. Tehdy přišla jejich maminka s žádostí, abychom je vzali do zimní přípravy, což se stalo. Pak byl u Plíšků velký boj, protože děvčata nechtěla dělat tenis, ale chtěla dělat atletiku (směje se). Naštěstí tam byla silná ruka tatínka a velký vliv maminky, takže děvčata šla cestou tenisu a já jsem za to rád. To je to důležité - zázemí u rodičů, které hraje podle mne roli sedmdesát procent úspěchu sportovce. Pozitivní vliv rodičů, zájem. To dítě nemusí být až tak talentované, ale když cítí podporu rodičů, dokáže to vydřít.

Nejúspěšnější sportovec okresu 2014.

Jak vás osobně těší úspěchy lounských cyklistů?
Samozřejmě těší. Jsou tam vynikající trenéři Levinský, Chrobák. Vždy to začíná u osoby trenéra, jak dokáže zapálit toho svěřence, a na tom rodinném zázemí. Ale mluvit jen o tenisu a cyklistice by nebylo spravedlivé ve vztahu k aerobiku, ke karate, kde se rodí velký talent Karel Korenc, k plavání a dalším. Ohromná úcta padá na hlavy trenérů, kteří obětují stovky hodin práce a dávají něco ze sebe, a ty výsledky jsou potom vidět.

Jste známou osobností sportu v Lounech, trenérem, propagátorem… Jaký sport máte osobně nejraději?
Asi jako každý Čech fandím hokeji a fotbalu. Dívat se na některé zápasy Plzně nebo nároďáku, když ho teď vede pan Vrba, to je radost. Každý úspěch tak trošku zvedá tu národní hrdost. Nejraději mám ale přece jen individuální sporty. Atletika, kterou dělám od 13 let, mi toho hodně dala, protože jsem měl vynikající trenéry. Naučili mne, že sport není jen fyzička, ale i férovost, stejně tak, že nic není zadarmo. Pokud ošidíte trénink, nemůžete vyhrávat. Sport tvaruje a formuje vás, dává vám spoustu věcí do života. Proto mám rád individuální sporty, protože tam se nemůžete za nikoho „schovávat". Rád jezdím na běžkách, chodím běhat s dětmi. Ještě ve svých 58 letech do deseti kilometrů uběhnu. Už mě sice někteří svěřenci v lese na Ročově předbíhají, těžce to nesu, ale musím se s tím smířit (směje se). Hrával jsem basket, jezdím na kolečkových bruslích, když vyjde čas, chodím plavat do bazénu. Snažím se udržovat v kondici. Když se fyzicky utrápím, vyčistím si tím hlavu.

Máte jako organizátor několika významných sportovních podniků nějaký sen, jakou osobnost byste rád na některém ze startů přivítal?
Významných sportovců už tu byla celá řada. Věra Čáslavská, olympijský vítěz Ludvík Daněk, Jožka Plachý a další. Mám sen do Loun pozvat Báru Špotákovou nebo Martinu Sáblíkovou. To jsou takové nynější ikony sportu a mladých lidí, které mohou ke sportu přivést další mládež. Největší zadostiučinění ale je, když na závody přijde široká veřejnost, že přijedou i veteráni, že se lidé vracejí. To je to největší vyznamenání. Když přijedou sportovci nejen z ČR, ale prakticky celého světa, a přijedou do Loun, protože se jim tu líbí, přijedou za vámi jako za kamarády. Toho si ohromně vážím. Je hezké potom pozorovat, jak si pak spolu sportovci rozumějí, jak komunikují, i když třeba moc neumějí potřebný jazyk. Jak se v Lounech podařila integrace zdravých a handicapovaných sportovců, to je ojedinělé. I jiní pořadatelé u nás hledají radu.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Zdeněk Plachý

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Růžička

Poslanec Růžička: chci se věnovat bezpečnosti, je to mé hlavní téma

Pavel Růžička

Nový poslanec Pavel Růžička čelí soudu. Budu souhlasit s vydáním, říká

Poslanec Michal Kučera z Loun svůj mandát za TOP 09 neobhájil

Louny /ROZHOVOR/ - Zisk necelých čtyř procent v rámci okresu je pro lídra krajské kandidátky jednoznačně zklamáním. 

FOTBAL: Slavoj Žatec znovu prohrál a klesá tabulkou

Žatec - Domácí fotbalisté dřeli a snažili se, ale hosté z Brné stoprocentně využili své smrtící brejky.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Útok na grandslamy povede Tomáš Krupa. Karolína Plíšková má náhradu za Kotyzu

Louny - Rodačka z Loun oslovila kouče Báry Strýcové. Té se nelíbil způsob, jakým česká tenisová jednička trenéra získávala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení