Hlavy skloněné nad černobílým bitevním polem, soustředěný výraz, oči upřené na hrací plochu s figurkami. Šachisté by se mohli už letos začít oddávat své vášni v nově vybudovaném "šachovém koutku" pod širým nebem. Ten by měl vzniknout v parku u Ohře v Lounech, v areálu výstaviště v blízkosti pavilonu A.

Taková je představa, kterou v lednu schválila kulturní komise rady města. Záměr musí ještě definitivně potvrdit rada města nebo zastupitelstvo, protože kulturní komise je jen poradním orgánem.

"Jde o projekt s názvem Šachy na ulici. Náklady pro město by činily 25 tisíc korun. Součástí je šachový stůl, židle a další prvky," upřesnil Michal Pehr, předseda kulturní komise.

Otužilci v Lounech.
OBRAZEM: Desítka otužilců si v Lounech nenechala ujít nedělní koupel v Ohři

Kulturní komise o vytvoření prostoru pro příznivce šachu pod širým nebem jednala v krátké době už podruhé. V říjnu navrhla pro umístění šachového stolu dvě možné varianty - Hilbertovu ulici vedle synagogy, anebo areál výstaviště, který je odpočinkovou zónou pro obyvatele a návštěvníky města. V lednu se členové komise přiklonili k variantě výstaviště. Pro tento záměr hlasovalo všech osm přítomných členů kulturní komise.

Piano i workout

V Lounech se město i místní nadšenci v posledních letech snaží podporovat různé zajímavé aktivity, které ve venkovním prostředí do té doby zatím nebyly příliš obvyklé. V roce 2015 například na pěší zóně bylo umístěno piano, na nějž každý zájemce z řad veřejnosti mohl zahrát a předvést své umění kolemjdoucím. Nástroj ovšem čelil nočním vandalským útokům a později byl přemístěn na Mírové náměstí, kde je více pod dohledem městské policie.

Vjezd do Nemocnice Louny
I v Lounech už zakázali návštěvy v nemocnici kvůli množství nemocí

Rovněž v roce 2015 byla otevřena venkovní posilovna na letním cvičišti v Rybalkově ulici. Další tzv. workoutová posilovna nedávno vznikla rovněž v parku na výstavišti, tedy ve stejném prostředí jako "šachový koutek".

Nové cvičící stroje v největším lounském parku krátce po jejich instalaci v listopadu 2017Zdroj: Deník/Zdeněk Plachý

Nové cvičící stroje v největším lounském parku krátce po jejich instalaci v listopadu 2017.  Foto Deník / Zdeněk Plachý