Už téměř půl roku nejezdí sanitky ze Žatce s lékaři. Ti chybějí z personálních důvodů, a pokud je potřeba, jede k pacientovi na Žatecko sanitka s lékařem výjezdové skupiny z Podbořan nebo Loun. A zatím to nevypadá, že by se lékaři do sanitek v Žatci brzy vrátili.
Tento stav ale podle vedení žatecké nemocnice přinesl i přetížení její interny - sanitky totiž začaly přivážet i takové pacienty, u kterých by prý lékař na místě po ošetření nerozhodl o jejich převozu do nemocnice. Interna tak nápor pacientů nezvládá, někteří její lékaři navíc podali výpověď.
Připomeňte si: Rozhodnuto! Sanitky v Žatci budou od září jezdit bez lékařů
Kvůli situaci na žatecké interně a situaci ve Zdravotnické záchranné službě v Žatci proběhla v minulých týdnech řada jednání. K výsledkům se ale žádná ze zúčastněných stran nechce vyjadřovat. „Shodli jsme se, že situaci musíme řešit. Jsou z jednání konkrétní výstupy, které jsou ale interní záležitostí," řekl na jednání žateckých zastupitelů Čestmír Novák, ředitel nemocnice.
Podle informací Deníku má pomoci uklidnit situaci na interním oddělení žatecké nemocnice částečný odklon pacientů z Loun a okolí. Ty sanitky Zdravotnické záchranné služby mají ve větší míře vozit do jiných nemocnic do Chomutova a Mostu. Nejedná se ale o žádnou velkou změnu, sanitky část pacientů z Lounska vozily do těchto nemocnic, a také do nemocnice ve Slaném, už dříve.
Většina transportů z Loun nemíří do Žatce
Například minulý týden transportovaly sanitky z výjezdové skupiny Louny do nemocnic 86 lidí. Z toho do Žatce jich převezly jen 11.
Žádné automatické „přesměrování" pacientů do jiných nemocnic se ale nekoná, říká Ústecký kraj, zřizovatel Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Odporuje tomu platná legislativa. „Pacient ohrožený na životě má být odvezen do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno poskytnout péči. Proto se bude nadále na Lounsku i kdekoli jinde postupovat tak, aby se pacientům, u kterých zasahují posádky zdravotnické záchranné služby, dostalo adekvátní a včasné péče," říká Lucie Dosedělová, mluvčí krajského úřadu v Ústí.
Interna je přetížená nejvíc ze všech okresů Ústeckého kraje
„Již od zrušení akutních lůžek v lounské nemocnici například platí, že podle „vzdálenosti" jsou pacienti z Lounska převáženi nejen do žatecké nemocnice, ale i do ostatních nemocnic v okolí. Část pacientů je navíc běžně směrována přímo do tzv. center, například na traumatologii, iktové centrum nebo perinatologické centrum," dodala.
Přetížení žatecké interny se má řešit dál. „Situace v okrese Louny je v tomto ohledu nejhorší v Ústeckém kraji. A to kvůli absenci lůžkové péče, zejména interních oborů," říká Čestmír Novák. Žatecké interní oddělení disponuje 45 lůžky. „To je pro 88tisícovou spádovou oblast zkrátka málo," dodává ředitel žatecké nemocnice.
Čtěte také: Žatecká interna nápor pacientů nezvládá. Pomoci musejí i jiné nemocnice
Ústecký kraj si problém uvědomuje. „Bohužel v oblasti zajištění interní péče jde o celorepublikový trend, obdobně vytížená jsou v Ústeckém kraji i ostatní interní oddělení, není to však jen otázka počtu lůžek, ale zejména v dnešní době i otázka kritické personální kapacity. Je nedostatek lékařů i sester," říká jeho mluvčí. „Je však pravdou, že žatecká nemocnice je z historického pohledu v určité nevýhodě, když zajišťuje spádově péči pro celý okres Louny ve stejné lůžkové a personální kapacitě jako v době, kdy ještě existovalo lůžkové oddělení v Lounech. Kvůli obecnému nárůstu pacientů nejen k hospitalizaci, ale zejména i v ambulancích tak může docházet k přetížení interních oddělení a ambulancí. Z pohledu kraje se tak bude muset řešit situace komplexně, nejen v okrese Louny," sdělila Lucie Dosedělová.
Na únorovém jednání žateckých zastupitelů vystoupil také Slavomil Jurnečka, záchranář Zdravotnické záchranné služby v Žatci. Podle jeho slov není pravdou, že žatecká interna má více práce v souvislosti s absencí lékařů v sanitkách. Zároveň upozornil, že pacientů se změna nedotýká. „Pokud je potřeba, lékař je na místě vždy," řekl.
Odmítl také názor, že lékař třeba z Loun nebo Podbořan může přijet do Žatce pozdě. „Na místě je odborně vyškolený záchranář, který provede prvotní úkony. Jde o celostátně zavedené postupy, zjišťují se třeba životní funkce pacienta. A když pak nastane potřeba lékaře, on mezitím dorazí," vyplynulo z jeho slov před zastupiteli.