Územní jednotka Žatec ZZS Ústeckého kraje má v okrese Louny nyní celkem tři výjezdová pracoviště - v Lounech, Žatci a Podbořanech.

Má celkem pět výjezdových skupin, z toho tři s lékařem, které pracují v nepřetržitém provozu.

V každém městě je jedna náhradní sanitka, dohromady je tedy v okrese osm vozů. „V Lounech vyjíždí k případu buď posádka s lékařem nebo se zdravotní sestrou, která je dispozici 24 hodin. Nejčastěji vyjíždíme k interním případům, například kolapsům, ale i dopravním nehodám,“ uvedl Pavel Pidrman z lounského střediska záchranářů.

Záchranáři musí vyjet ke každému volání. Zneužití by přitom mohlo stát i lidský život. „Někdy se stává, že přijedeme na místo a zjistíme, že voláním si z nás někdo udělal legraci. Pracovníci na operačním středisku se to snaží rozpoznat. Nemůžeme ale odmítnout pomoct,“ dodal.

Vtipálci mohou ohrozit životy

V loňském roce si vtipálek vystřelil ze žateckých záchranářů. Mysleli si, že jedou k porodu, ale na místě rodičku nenašli. Ve stejnou dobu přitom druhá posádka vyjela na pomoc staršímu muži v bezvědomí a na Žatecku tak nebyla další posádka záchranářů. Kdyby bylo v tu dobu nutné řešit další výzvu, došlo by ke značnému zdržení.

Dojezdové časy stanoví pro Záchrannou zdravotní službu vyhláška, která určuje dojezd do 15 minut od přijetí výzvy. V okrese ale existují místa, která jsou hůře dostupná. Jsou to hlavně okrajové oblasti lounského okresu. Pro Lounsko jsou to obce na rozhraní lounského a rakovnického okresu, například okolí Domoušic. Na Žatecku je to oblast kolem Deštnice a na Podbořansku je to podhůří Doupovských hor a příhraniční část Lubenecka.

V těchto případech často záchranáři spolupracují s okolními okresy. K pacientovi pak vyjíždí vůz, který je nejblíže a pro který je cesta nejsnazší.