V pátek 9. listopadu se učily mladé maminky v rodinném centru Sedmikráska šátkování - nošení nejmenších dětí v šátku. Lekci vázání šátků v podání Moniky Duškové si měsíční synek Lady Kvapilové Robin a o trošku starší Matoušek, syn Aleny Holienčinové, evidentně užívali.

„Je to o mazlení, pohodě, klidu, pocitu blízkostí a bezpečí jak pro miminko, tak pro vás. Můžete s ním vyrazit do města, kamkoliv, nebojte se. Z dobře a pevně uvázaného šátku miminko vypadnout opravdu nemůže," s úsměvem zasvěcuje ženy do umění šátkování paní Monika. Ví, o čem mluví; obě své děti nosila na těle v šátku.

Délka šátku se nejčastěji pohybuje kolem 4,5 metru a kvalitní šátek unese i dospělého člověka. „Mám zkušenost s nošením i pětiletého dítěte. Je dost velké na to, aby dobře spolupracovalo při upevnění do šátku na záda, a pořád je dost lehké kolem 20 kilo, abyste ho unesla!" směje se sympatická Monika Dušková. A hned vyvádí maminky z častého omylu, že šátek je hlavně na léto. Šátek je totiž vhodný především na podzim, zimu a jaro. Zatímco jinak musíte po schodech, v MHD, na procházkách zápolit se zabahněným kočárkem, šátek v tomhle směru ušetří mnoho trápení. Miminko je dobré středně obléci a vaši bundu si navléct a zapnout přes něj.

Robin spokojeně usnul

Lada Kvapilová má ještě staršího, tříletého synka Láďu. Už v jeho útlém věku se zajímala mj. o Vojtovu metodu cvičení a rozvoje, baví ji poznávat nové trendy péče o dítě, ale i osvědčené postupy. „Nošení v šátku je pro děťátko přínosné, už jen díky efektu, který vzniká, když se s miminkem hýbe a ono musí reagovat na změny polohy. Je ale nutné umět šátek správně uvázat, a proto jsem tady," prozrazuje Lada a zkouší kolébku v kříži s kapsou. Že je to ten správný úvaz a opora dítěte je optimálně zajištěna, o tom svědčí malý Robin, nerušeně a spokojeně spící v šátku.

Také malému Matouškovi paní Holienčinové se v šátku náramně líbí. Po celou dobu je veselý a hodný. „To on opravdu je, musí být hodný, když se narodil krátce po bráškovi Jonášovi, jinak bych to ani nezvládla," směje se paní Alena. Staršího syna také nosila v šátku a nyní si chce své znalosti oprášit a dopřát ten „přepych" i mladšímu dítěti.

Alena Dukátová