Obě obce bojují s tím, že do kontejnerů jim házejí odpady i lidé, kteří na to nemají nárok. V Kryrech i Lubenci jsou v současnosti v pravidelných termínech k dispozici velkoobjemové kontejnery. Obcím vadí, že jsou stále plné. Odpady do nich totiž házejí lidé z okolních obcí a chalupáři, kterým se nechce za odvoz platit.

„Jsou neustále plné. Sjíždějí se nám u nich lidé, kteří by odpad měli nechávat úplně jinde. Vybudováním sběrného dvora tomu chceme zabránit,“ řekl na dotaz deníku Miroslav Brda, starosta Kryr. Obě obce zřízením dvora ušetří také na skládkovném. „Teď je v kontejnerech všechno. Vytříděný odpad by nám měl nějaké finance ušetřit,“ tvrdí Bohumil Peterka, starosta Lubence.

V Kryrech se bude budovat sběrný dvůr v lokalitě U Cihelny. „Prozatím ho chceme zřídit jako dočasné úložiště. Odpad pak budeme vozit na skládku Vrbička,“ řekl Miroslav Brda s tím, že peníze na stavbu poskytne krajský úřad.

V Lubenci chtějí místo pro sběr objemného i nebezpečného odpadu zřídit mezi budovou bývalého Svazarmu a zdravotním střediskem. „Jedná se o plochu asi 60x25 metrů, která bude zpevněná. Odvoz na dvůr chceme udělat zdarma. Občané by neplatili víc než v současnosti. Peníze na vybudování chceme získat z dotací z fondu životního prostředí. Výstavba by nás měla stát asi osm set tisíc až jeden milion korun,“ informoval Bohumil Peterka. V současné době se v Lubenci zpracovává studie. „Chtěli bychom začít stavět na jaře příštího roku,“ dodal starosta Lubence.