Půlnoc na sobotu byla takzvaný rozhodný okamžik. Do formulářů uvedete, co platilo právě
v tuto chvíli
!


Už jste si doma uvařili kafe a vyplnili formuláře ke sčítání lidu? Rozhodný okamžik, k němuž se má vztahovat pravdivost sdělovaných údajů, uplynul dnes o půlnoci.

To však neznamená, že přesně v tu dobu mají být lidé povinně vzhůru a vypisovat předepsané papíry. Stačí je vyplnit kdykoli během pár dní kolem této doby. Většina lidí se do této práce pustí o víkendu.

Pro sčítání lidu v celé České republice bylo vytištěno více než dvacet milionů formulářů včetně těch s předtištěným jménem každého občana. Obyvatel země je přes deset milionů, řada formulářů byla ještě k dispozici na poštách jako rezerva pro případy, kdy se sčítacímu komisaři z jakýchkoli důvodů nepodařilo předat danému čověkovi papíry v jeho domácnosti.

Na otázku, kolik formulářů bylo vytištěno a předáno pro lidi v okrese Louny, mluvčí České pošty Martina Selicharová našemu deníku neodpověděla. Počet obyvatel okresu Louny se však dá odhadnout relativně snadno; na začátku roku 2010 bylo k trvalému pobytu v našem okrese přihlášeno 87 263 lidí. Poslední sčítání lidu v roce 2001 ukázalo údaj 86 020, takže počet obyvatel okresu mírně stoupá.

Co nyní dělat dál s vyplněnými formuláři? „Lidé je mohou předat znovu do rukou sčítacího komisaře, který jim je na počátku přinesl, nebo je mohou zalepit do obálky a vhodit do jakékoli poštovní schránky,“ řekl pro Deník Ondřej Kubala, mluvčí letošního Sčítání lidu, domů a bytů. „Třetí možností je vyplnit formulář na internetu a pomocí internetu ho také odeslat. O tento způsob projevila zájem necelá třetina oslovených lidí,“ dodal Ondřej Kubala.

Třicet procent obyvatel podle něj pošle údaje po internetu, 58% vhodí vyplněné formuláře v obálce do poštovní schránky a jen 12% si objednalo druhou návštěvu sčítacích komisařů, sdělil.

Na odevzdání svých údajů mají lidé ještě pár dní času – až do 14. dubna.