Od začátku roku 2008 do konce února 2012 bylo v okrese Louny dokončeno čtyřicet šest sebevražd. Jejich počet klesal od šestnácti v roce 2008 k „jen“ pěti v loňském roce. V letošním roce ale za dva měsíce došlo už ke čtyřem smutným případům.

„V letošním roce došlo k jedné sebevraždě v lednu, muž ukončil svůj život bodnořeznou zbraní. Ke třem dalším sebevraždám došlo v únoru, dvakrát bylo příčinou smrti oběšení, jednou zastřelení,“ vypočítává smutnou statistiku letošního roku Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR Louny.

Muž se zastřelil v únoru u řeky

Nejčerstvějším případem je právě nešťastný příběh 32letého muže v Žatci, který se u řeky zastřelil. Došlo k němu ke konci února. Za dva měsíce je tedy letos už takřka vyrovnáno loňské číslo pět. Přitom v letech minulých měl počet sebevražd sestupnou tendenci.

V roce 2008 došlo v okrese Louny k šestnácti sebevraždám, v roce 2009 k jedenácti případům. V roce 2010 zaznamenali policisté do statistik deset případů, loni „jen“ pět. V lednu a únoru roku 2012 už ale byly dokončeny čtyři sebevraždy. 

Ženy jsou psychicky odolnější

Ze statistik vyplývá, že mezi lidmi, kteří si vlastní rukou vezmou život, dlouhodobě dominují muži. „Od roku 2008 do února 2012 si vzalo život v okrese Louny jedenačtyřicet mužů a pět žen,“ pokračuje ve výčtu statistik Střelcová. Muži si tedy z celkového počtu 46 sebevražd v posledních pěti letech vzali život v 89 procentech případů. Na ženy připadá 11 procent sebevražd.

Z čísel tak vyplývá, že devět z deseti sebevrahů v okrese Louny jsou muži. Podobný poměr je ale podle odborníků obvyklý. „Muži se hůře vyrovnávají s problémy a jednají spontánně. Své potíže chtějí vyřešit hned. Ženy jsou prý psychicky odolnější,“ říká Josef Kovářík, policejní psycholog.

Oběšení a zastřelení vedou

Nejčastějším způsobem provedení sebevraždy je oběšení. Za posledních pět let v okrese Louny použilo oběšení k odchodu ze života devětadvacet lidí. Tento způsob sebevraždy jednoznačně vede nad ostatními. „Oběšení je obecně nejčastějším způsobem sebevraždy. Pro lidi, kteří se chtějí zabít, je to zřejmě nejjednodušší způsob, jak si vzít život. Málokdo má doma pistoli či velké množství účinných léků,“ pokračuje Josef Kovářík.

Právě zastřelení je v okrese Louny na druhém místě, od roku 2008 do února 2012 ho použilo sedm sebevrahů. Ve třech případech použili sebevrazi k ukončení svého života skok. Jednou pod vlak, jednou z výšky a jednou poněkud kuriozně do studny, dotyčný muž se v říjnu roku 2009 nakonec udusil.

Ve dvou případech sáhli sebevrazi po lécích, jedna žena se utopila a v jednom případě zemřel muž na zranění, která si způsobil nožem.

Složité životní situace prožívají občas všichni

Podle odborníků vůbec nezáleží na tom, jestli je sebevrah manažer, nezaměstnaný, prodavač nebo například lékař či učitel. Složité životní situace se nevyhýbají nikomu. „Nesouvisí to se sociálním zařazením. Je to individuální,“ potvrdil policejní psycholog.

A kdy dochází k sebevraždám nejčastěji? Určitě si lidé často neberou život kolem Vánoc, jak se někdy traduje. Podle psychologů je to proto, že se těší na své blízké, doufají, že si na ně někdo vzpomene, kolem Vánoc jsme na sebe prostě hodnější. Dokazují to i statistiky, za posledních pět let došlo v okrese Louny v prosinci k jediné sebevraždě. Největší počet sebevražd je v přechodových obdobích. Ze zimy do tepla a naopak. Tedy když zimní období přechází do jara, nebo naopak, když se na podzim ochlazuje.