Mírný pokles počtu sebevražd zaznamenali v roce 2015 policisté v okrese Louny. Dobrovolně si vzalo život deset lidí. Loňská čísla potvrdila dlouhodobé statistiky - nejčastějším způsobem sebevraždy je oběšení a v drtivé většině svůj život předčasně ukončují muži.
„V roce 2015 vyšetřovali policisté v okrese Louny celkem deset sebevražd. V devíti případech se jednalo o muže, jednou o ženu. Šetřili také dva pokusy o sebevraždu, jednou šlo o ženu, jednou o muže," vyčetla ze statistik Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.
Ženy jsou psychicky odolnější
Devět z deseti. Nejen loni, ale i podle dlouhodobých čísel. Také v roce 2015 se tak potvrdily statistiky, po sebevraždě, jako po „řešení" osobní krize, sahají ve velké většině muži. Z 85 sebevražd, které se udály za posledních osm let v okrese Louny, jich muži spáchali 74. Tedy 87 procent. Ženy si vzaly život v jedenácti případech, což je zhruba třináct procent. „Muži se hůře vyrovnávají s problémy a jednají spontánně. Své potíže chtějí vyřešit hned. Ženy jsou prý psychicky odolnější," vysvětluje Josef Kovářík, policejní psycholog.
Jaký způsob sebevraždy je nejčastější? Oběšení. Opět nejen v roce 2015, ale i dlouhodobě. Loni ho jako způsob odchodu ze života zvolilo pět lidí. Tři se zastřelili, jeden skočil z budovy a jedna žena se nechala přejet vlakem. „Oběšení je obecně nejčastějším způsobem sebevraždy, je to zřejmě nejjednodušší způsob, jak si vzít život. Málokdo má doma pistoli či velké množství účinných léků," pokračoval Kovářík.
Oběšení je používáno dlouhodobě ve více než polovině případů. Na druhém místě je dlouhodobě zastřelení. Objevuje se také podřezání, otrava výfukovými plyny nebo léky.
Jateční pistole, studna…
V minulosti ale řešili policisté v okrese Louny i případy, kdy se někdo zastřelil jateční pistolí nebo se utopil po skoku do studny nebo zemřel po skoku z velké výšky.
Nejčastěji dochází podle odborníků k sebevraždám v přechodových obdobích. Tedy když zima přechází do jara nebo naopak, když se podzim ochlazuje a přichází zima a tma. Naopak, navzdory tomu, co se traduje, se jen velmi málo sebevražd odehrává v období kolem Vánoc. Podle psychologů je to proto, že se lidé těší na své blízké, doufají, že si na ně někdo vzpomene, obdaruje je. Dokazují to i statistiky, v prosinci je takových tragédií, kdy si lidé vezmou sami život, velmi málo. Jsou ojedinělé.
Prodavač, lékař, popelář, učitel, vrátný, manažer. Je to jedno… Řešení složitých situací se nikomu nevyhýbá. „Nesouvisí to se sociálním zařazením. Je to individuální," dodal policejní psycholog.
Rok 2015 potvrdil mírný pokles počtu sebevražd v okrese Louny, bylo jich deset. Rok předtím policisté v regionu evidují dvanáct případů, v roce 2013 jedenáct. V roce 2012 šetřili deset sebevražd, v roce 2011 „jen" pět případů. Deset dobrovolných odchodů ze života evidují policisté v roce 2010, rok předtím jedenáct, v roce 2008 šestnáct.