Semínkovna Louny sídlí od loňského března v pokladně tamního oblastního muzea. Zahajovala činnost teprve jako čtvrtá semínková půjčovna v Ústeckém kraji, má za sebou první úspěšný rok provozu. Půjčila přibližně čtyři sta sáčků semínek.

„Loni jsme se soustředili hlavně na to, aby se lidé o semínkovně dozvěděli a pochopili, jak služba funguje. Účastnili jsme se festivalů nebo jsme půjčovali semínka do školek,“ uvedla Lenka Čtvrtníčková z Oblastního muzea v Lounech.

Oslava narozenin

Ve čtvrtek 15. března pořádá Oblastní muzeum v Lounech u příležitosti prvních narozenin semínkovny oslavu a zve všechny zahrádkáře na setkání u domácího dortu, hudby, dětského programu a semínek.

Na oslavě se příznivci dozvědí, jaké novinky chystá tento rok. „Letošní významnou akcí bude dubnový workshop, v němž se zájemci naučí pěstovat osivo pro své zahrádky a nějaká semínka si domů rovnou odnesou. Workshop povede botanička z pražské botanické zahrady, která je propagátorkou semínkových půjčoven v Česku,“ sdělila Čtvrtníčková.

Další novinkou, kterou Semínkovna Louny chystá, jsou Zahradnické pikniky v muzeu. Konat se budou každý první pátek v měsíci na dvorku muzea. „Bude to příležitost pro zahrádkáře, aby se vzájemně poznali, vyměnili si sazeničky, zkušenosti i třeba recepty, přinesli něco dobrého ochutnat a prostě strávili čas ve společnosti lidí podobného zájmu,“ vysvětlila Veronika Kyčera Kučerová, která se o lounskou semínkovnu stará.

Na narozeninové oslavě přečte humorné ukázky ze své knihy Sláma v botách, kterou loni vydala knihovna a spolek Lounští lounským. „Především ale lidem připomeneme pravidla, jak Semínkovna funguje, a rovnou si budou moci semínka půjčit. Aktuálně máme v bedýnce speciality jako ačokču, různé druhy dýní, artyčok, bílý mák nebo méně známé bylinky. Je ale velký zájem a nabídka omezená,“ připomněla Lenka Čtvrtníčková.

Pro semínka do Budíku

V brzké době začne fungovat také semínkovna v Žatci. Bude v prostorách klubu Budík na Hošťálkově náměstí za radnicí. „Kdokoliv si bude moci zadarmo odnést balíček semínek nebo přinést ta, která má doma navíc a už je třeba nevyužije. Žatec se tak připojí k několika desítkám českých měst, kde semínkovny fungují,“ sdělila Markéta Sádovská, která u zrodu žatecké semínkovny stojí.

Zahájení provozu semínkovny doprovodí beseda. Ta proběhne v pátek 16. března od 17 hodin v klubu Budík.

„Beseda bude o tom, co a jak se dá pěstovat, když máte k dispozici jen balkón v paneláku. Zaměříme se hlavně na jedlé rostliny jako jsou rajčata nebo bylinky a promítneme si obrázky jednoho takového jedlého balkónu. Besedu povede Ivana Mertová, která využívá svůj balkón k pěstování všech možných užitečných rostlin, ze kterých pak vaří různé dobroty,“ vysvětlila Markéta Sádovská.