O vydání požádala sama Zdeňka Hamousová, pro bylo 58 ze 60 přítomných senátorů, nikdo nebyl proti. „Velmi se za to co jsem udělala, stydím, mrzí mě to, bylo to zkratkovité a nesprávné chování. Všem se veřejně omlouvám,“ řekla senátorům roztřeseným hlasem Zdeňka Hamousová, předsedkyně senátorského klubu ANO. Připomněla, že za čtyřicet let co má řidičský průkaz, nezpůsobila v dopravě žádný přestupek.

Policisté z obvodního oddělení v Žatci zastavili Zdeňku Hamousovou ve čtvrtek 9. dubna před velikonočními svátky pět minut před jednou hodinou v noci, vyšetření ukázalo, že má v krvi více než jednu promili alkoholu. Jaký byl výsledek testu, známé není.

Jízda Zdeňky Hamousové pod vlivem alkoholu vyvolala v Žatci rozdílné reakce. Někteří obyvatelé ji podporují a omluvu přijali, jiní naopak její jednání označují za neomluvitelné a vyzývají ji, aby odstoupila ze svých funkcí.

„Kdos bez viny, hoď kamenem! Ani já a spousty dalších by nemohlo hodit. Žádná chyba se nedá vrátit ani tato, můžeme si vzít jen ponaučení a jít následkům čelem. Přesto, že se zdá být toto neomluvitelné, řadím se mezi ty, kteří omluvu přijímají,“ uvedla například Andrea Rábová.

Podobně se vyjádřila i Alena Staňková. „Stalo se, už to nejde vzít zpět. S plnou zodpovědností hodlá čelit následkům, za mne tedy omluva přijata,“ sdělila.

Žateckou starostku svým vyjádřením podpořil také Dušan Kněžník. „Starostka je slušný, zodpovědný, pracovitý člověk s lidským přístupem, který pro naše město udělal strašně moc. Každý z nás udělá chybu, přešlap. Nic fatálního se nestalo. Kolik lidí dnes a denně jezdí bez řidičského oprávnění, pod vlivem alkoholu a policie to neřeší,“ vyjádřil se s tím, že jde podle něj o pokus o politickou kauzu proti hnutí ANO.

Jiný názor má jiná Žatečanka Lenka Hamouzová. „Podle mě je to dost vážný přestupek. Právě společenská tolerance alkoholu za volantem zabíjí a je velké štěstí, že paní starostka nezpůsobila závažnou nehodu,“ vyplynulo z jejich slov.

Ivana Vírová si myslí, že by Zdeňka Hamousová měla ze svých funkcí odstoupit. „Omluvu nepřijímám. V této situaci se mi jako jediné správné řešení jeví odstoupení z obou funkcí. Jistě i mezi senátory by se našli příklady, kteří se v podobné situaci zachovali čestně a okamžitě odstoupili ze svých postů,“ sdělila. „Já jsem zastánce nulové tolerance alkoholu za volantem a nikdy bych se nenapila před jízdou. Dle mého je to krajní nezodpovědnost či symptom člověka majícího problémy s alkoholem. Otázkou je, zda to byla výjimka či jen potvrzení pravidla,“ přemítá Alena Hlávková.

Zdeňku Hamousovou nyní pravděpodobně čeká obvinění ze zmíněného trestného činu a soud. Hrozí jí podmíněný či nepodmíněný trest až jednoho roku vězení, pokuta v řádech desítek tisíc korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. Jak se její prohřešek projeví v podzimních volbách do Senátu, kam hodlá s podporou ANO opět kandidovat, se uvidí.