Tři asistenti zůstali od počátku prosince ve službách Marcela Chládka (ČSSD), senátora za okresy Louny a Rakovník. Ještě minulý měsíc měl senátor čtyři tyto spolupracovníky, ale poté ukončil spolupráci s Blankou Vrbovou z Libčevsi, která oznámila svůj odchod z ČSSD s tím, že nesouhlasí s politikou uplatňovanou v této straně a chce se věnovat vlastní politické kariéře v jiném politickém uskupení.

„Nyní mi zůstali tři asistenti. V Žatci pro mě pracuje Gabriela Mojžíšová, v Rakovníku Pavel Mládek a v Praze přímo v budově Senátu Dagmar Dingová. Blanka Vrbová byla mojí čtvrtou asistentkou a zajišťovala mou kancelář v Lounech. Teď toto město a její práci převzal Pavel Mládek, který mě bude zastupovat v kanceláři v Rakovníku i v Lounech. Nikoho jiného už přibírat nebudu, asistenti to zvládnou ve třech,” upřesnil na dotaz Deníku M. Chládek.

Na redakci Deníku se zároveň obrátil jeden z čtenářů a stěžoval si, že osoba asistentky paní Dingové je podle něj trochu „záhadná” a že ji dosud nikdy nedokázal sehnat. „Je to spíš ,údajná´ asistentka. Pokoušel jsem se na ni obrátit, ale jak jsem záhy zjistil, tak tuto paní nikdy nikdo neviděl, nelze se na ni žádným způsobem obrátit, protože kontakty na ni nejsou nikde k dispozici. Dokonce ani není známo, kde lze tuto paní zastihnout. Zajímalo by mě, z jakých peněz je tato nedosažitelná paní placena, když není k dispozici občanům a voličům senátora, proč na ni není k dispozici žádný kontaktní údaj a k jakým účelům jí pan senátor využívá,” napsal čtenář z Loun. Uvedl i své celé jméno, ale sdělil, že ho nechce zveřejnit.

Zkrácený úvazek - 2700 Kč měsíčně

Podle Marcela Chládka je tato asistentka u něj zaměstnána jen na částečný úvazek na pár hodin týdně a vyřizuje mu agendu pro práci v Senátu. „Třídí například poštu, píše administrativní texty dopisů, připravuje podklady ke schůzím. Dostává za to měsíční odměnu 2700 korun. Někteří lidé si myslí, že asistenti poslanců či senátorů berou desetitisíce korun za nic, ale tak to často vůbec není,” odpověděl Marcel Chládek.

Kontakty na uvedenou asistentku jsou zveřejněny na webové stránce Senátu. „Pokud ji pán touží osobně vidět, stačí se ozvat mně nebo jí nebo někomu z mých spolupracovníků. Paní asistentka je k zastižení normálně v Praze,” dodal M. Chládek.

Jak upřesnil, každý senátor má k dispozici 35 tisíc korun měsíčně na odměny pro své asistenty. Pak už je na něm, jestli zaměstná jednoho či více lidí a jakým způsobem mezi ně rozdělí objem práce a uvedenou částku. Asistenti poslanců a senátorů pracují pro politiky na vlastní živnostenský list. Zpravidla se od nich vyžaduje, aby byli členy stejné politické strany, za kterou je zvolen daný zákonodárce.

Čtěte k tématu: ČSSD se rozpadá, v okrese už nemá vedení