Zdeňka Hamousová, nová senátorka za okresy Louny a Rakovník a donedávna starostka Žatce, odpovídala v úterý 2. prosince na dotazy čtenářů Deníku v on-line rozhovoru. V nabitém programu si na odpovědi vyhradila hodinu.

Kompletní otázky
i odpovědi najdete zde!

Dotazy směřovaly jak na její nové působení v Senátu Parlamentu ČR, tak i na aktuální dění na žatecké radnici. „Nechci, aby to vyznělo nevhodně, ale zatím mě v Senátu překvapilo „volnější" tempo. Nemyslím to špatně, jsem ale zvyklá, že je kolem mě „frkot" a mám ráda pocit lehkého nestíhání. V Senátu jsou ale zatím všichni velmi seriozní, mile mě překvapilo, že každý ze zavedených senátorů uvádí, že se tam nehraje na strany, prioritní je věcné hledisko," sdělila Z. Hamousová.

Zároveň odmítla, že by nějak šidila práci v Senátu nebo v praktické škole v Žatci, kam se vrátila na post ředitelky. „Jde dělat obojí najednou, nemám ve zvyku práci šidit. Senát má zpravidla jednu, dvě schůze za měsíc, jsem zvyklá pracovat 12 hodin denně, tak to budu dělat i dál," odpověděla.

Jeden z dotazů se týkal také financování její senátní kampaně. „Do senátních voleb mě sponzoroval pan Elias částkou 400 tisíc korun, zbytek dávala centrála Hnutí ANO, na jejích webových stránkách můžete financování kampaně dohledat," sdělila.

Jak vidí aktuální politické dění v Žatci? 

Řada dotazů směřovala také na aktuální politické dění v Žatci. V zastupitelstvu se bývalá starostka dostala do opozice, když v Žatci vznikla kolice komunistů, sociálních demokratů a Svobodných. „Osobně mi lidsky vadí, že nový starosta v rámci předvolebních prohlášení říkal, že s komunisty Svobodní nebudou spolupracovat a za pár dnů to bylo jinak. Jako politik ale respektuji volbu zastupitelstva. Zástupci politických stran se takhle domluvili, rozdělení funkcí platí," sdělila mj. na toto téma.

„Jak si myslíte, že bude Žatec vypadat v příštích čtyřech letech? Kam bude směřovat? Budou pokračovat vaše projekty?" ptal se jeden ze čtenářů. „Některé projekty myslím, že budou pokračovat. Na tak velkém malém městě, jako je Žatec chceme skoro všichni podobné věci. V oblasti investic neočekávám zásadní rozdíly," odpověděla Z. Hamousová, která byla v čele Žatce čtyři roky od roku 2010.

Z. Hamousová je senátorkou za okresy Louny a Rakovník. Některé dotazy se týkaly uzavření rakovnické porodnice a dětského oddělení. „Porodnice v Rakovníku bude od Nového roku zase otevřená. Dětské lůžkové oddělení se potýká s nedostatkem kvalifikovaných lékařů," napsala.