„Mám obrovskou radost a děkuji za důvěru a za podporu všem lidem, kteří mi dali své hlasy. Budu se snažit je nezklamat," uvedla Zdeňka Hamousová, starostka Žatce, v první reakci pro Žatecký a lounský Deník ke svému zvolení do Senátu Parlamentu ČR. Před týdnem v prvním kole s ministrem školství Marcelem Chládkem z ČSSD těsně prohrála o 449 hlasů, ale ve druhém, rozhodujícím kole mu porážku vrátila s náskokem téměř jeden tisíc hlasů a stala se novou senátorkou za okresy Louny a Rakovník.

Sčítání hlasů a první reakce kandidátů a dalších osobností jsme zachytili v on-line přenosu zde!

„Když jsem sledovala průběžné výsledky, vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. A jak se blížil konec sčítání, napětí stoupalo a mně se to zdálo pořád jen jako sen. Uvěřila jsem, až když mi před čtvrtou odpoledne začaly drnčet telefony a přijímala jsem jeden hovor za druhým," říkala v sobotu po 18. hodině Zdeňka Hamousová. Jeden z telefonátů ji pozval ke společné oslavě do centrály hnutí ANO v Praze. „A z toho už bylo jasné, že jsem opravdu asi tedy byla zvolena a že je to fakt, který se už nezmění," dodala starostka.

Do Prahy se tedy vydala, avšak jen na krátkou dobu. Přijala gratulace od členů hnutí ANO, kteří ji v létě nominovali jako kandidátku do Senátu, dala pár stručných reakcí novinářům v Praze, ťukla si s kolegy na úspěch ve volbách i v budoucí roli senátorky.

Přípitek v Praze i v žateckém Liďáku

Potom už se zhruba po necelých dvou hodinách zase vydala na cestu zpět do Žatce, kde ji večer čekaly další společenské povinnosti. „Andrej Babiš mě sice pozval na oslavu úspěchu ve volbách i dodatečnou oslavu svých 60. narozenin, které měl v září, ale musela jsem odmítnout. Na sobotní večer jsem už dříve slíbila svou účast na plesu seniorů v Lidovém domě v Žatci a nechtěla jsem to odříci. Pořád jsem starostkou Žatce a ta práce mě baví, i povinnosti s ní související, i život v našem městě," řekla našemu deníku.

Manažerem její kampaně pro volby do Senátu byl Jaroslav Špička, mladý ředitel Chrámu chmele a piva Žatec a před týdnem zvolený nový žatecký zastupitel. „Udělal spoustu práce, měl mnoho skvělých nápadů, chci mu moc poděkovat. Bez něj by můj úspěch nebyl," ocenila ho starostka.

Přípitek na počest volebního vítězství tak bude probíhat s přáteli na uvedeném plese. „Rodina už mi také blahopřála, všichni měli velikou radost. Jen syn mi říkal – mami, to je škoda, teď už šest let nebudeš mít tolik času na to, abys mi dělala moje oblíbené karbanátky," smála se Zdeňka Hamousová. Nové senátorce je 53 let, má dva dospělé syny a už je také dvojnásobnou babičkou.

Úspěšná byla před týdnem i v komunálních volbách. Lidé ze Žatce jí dali přes 1500 hlasů, o 600 více, než dostal druhý nejpopulárnější kandidát.

Grafika