V roce 1919 byla založena univerzita v Brně, první návštěvníci zavítali do nejstarší zoo u nás v Liberci, vznikl Československý červený kříž. Vyroben byl první prototyp Kaplanovy turbíny. Narodili se cestovatel Miroslav Zikmund, básník Jiří Orten, herec Radovan Lukavský nebo horolezec Edmund Hillary, který jako první zdolal Mt. Everest. Před sto lety ale spatřila světlo světa také Anna Topolančinová ze Žatce.

„Děkuji, moc děkuji,“ přijímala gratulace žena, která stále, i když s hůlkou v ruce a pomalu, ale bez větších obtíží, vyjde do svého bytu ve čtvrtém patře.

Anna Topolančinová se narodila ve vesnici Ruský Potok na východním Slovensku 23. července 1919. Včera jí ke stoletému výročí přišla popřát také starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Nechybělo „moře“ květin a výborný dort. Oslavenkyně se také zapsala do pamětní knihy města. „Abych se nepodepsala křivě,“ měla obavy stoletá žena.

Do Žatce přišla jubilantka v roce 1959. Nejprve bydlela na Záhoří, pak přímo v Žatci. Ze Slovenska do kraje chmele přišla před 60 lety za bratrem. Celý život tvrdě pracovala v zemědělství. Poctivá a nelehká práce je podle ní jeden z možných receptů na odolnost a tedy dlouhý věk.

A další recepty na dlouhověkost? Žádné zvláštní. Rodina se shoduje na tom, že důležité je, že se jejich maminka, babička a prababička netrápí stresem, bydlí u dcery, je kolem ní stále živo a pohybují se kolem ní děti, vnoučata a pravnoučata. Pořád má tedy co dělat.

Pod stanem i v důchodu

Ostatně i sté narozeniny oslavila Anna Topolančinová v rodinném kruhu. Má dvě děti, čtyři vnoučata a šest pravnoučat. Dodnes, když je to potřeba, prý dokáže být někdy přísná. Na svůj věk se těší poměrně dobrému zdraví. „Bere jen jeden prášek denně,“ usmála se dcera Helena Slabá.

„Ráda pracovala na zahradě nebo jezdila na borůvky. Už když byla v důchodu, tak s námi jela na dovolenou pod stan,“ vyprávěla o zálibách své maminky Slabá.

Na zahradu, kterou mají právě na Záhoří, se ostatně Anna Topolančinová ráda vydává dodnes. Když je pěkně, tak tam s rodinou vyráží a tráví hodně času. „Na zahradu se vždy těší,“ přiblížila dcera oslavenkyně. Čas tráví také u televize. Nejraději má seriál Ulice. Nyní ale sleduje také opakování seriálu Hospoda.

Ze čtvrtého patra bez výtahu se seniorka vydává také k lékaři. A i když potřebuje hůlku a postupuje pomalu, schody vychází a schází sama.

Kávu? Raději kakao

Stoletá žena, která nedávno oslavila také svátek, nepije alkohol, místo kávy si raději dá kakao. A oblíbené jídlo? „Má ráda slovenská jídla. Nejoblíbenější jsou asi holubce,“ prozradila dcera Helena Slabá skutečnost, že její maminka má oblíbené mleté maso smícháme s uvařenou rýží, vejci a kořením zabalené do listu zelí.

Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v České republice loni v prosinci 438 lidí, kterým bylo sto a více let. Podle statistik výrazně převažují ženy. Nejstarší ženě u nás je nyní 109 let, nejstarší muž je o tři roky mladší. Nejvíce stoletých a starších lidí žije v Jihomoravském kraji a v Praze.