Ze tří nemocnic, které v současné době působí v okrese Louny, přiznávají problémy s počtem zdravotních sester jen Louny.

V Podbořanech i Žatci je podle vedení tamních nemocnic situace stabilizovaná.

Podle vedení lounské nemocnice je tento problém celorepublikový, nevyhnou se mu proto ani nemocnice v regionu. „Do určité míry tento problém také pociťujeme, není to ovšem nic zásadního, nemůže to ohrozit chod nemocnice,“ řekl na dotaz Deníku ředitel Nemocnice sv. Alžběty Louny Petr Landa.

„Na místech zdravotních sester dochází k vyšší fluktuaci, ale zatím se nám to daří řešit,“ informoval Petr Landa s tím, že na dvou odděleních lounské nemocnice pracuje přibližně sto zdravotních sester. Ani v budoucnu by nedostatek sester neměl mít zásadní vliv na chod nemocnice. „Máme sestry různého věku, nestane se nám, že by velká skupina odešla třeba do důchodu,“ sdělil.

V Žatci je sester dost. „Se sestrami problém nemáme, situace je stabilizovaná,“ uvedl Zdeněk Bergl, ředitel žatecké nemocnice. Na čtyřech odděleních tam pracuje kolem sto dvaceti sester. Ty dostaly nedávno přidáno, právě kvůli tomu, aby neodcházely do neodborných profesí, které jsou ale lépe placené.

Ani v Žatci nehrozí generační problém. „Věk sester je vyvážený,“ prozradil ředitel.

Problémy nemají ani v Podbořanech. Tamní nemocnice neposkytuje akutní péči, sester je tam proto méně. „Máme pětadvacet sester, žádný velký problém s jejich počtem nemáme,“ řekla Ludmila Čechová, jednatelka společnosti Medicina, která podbořanskou nemocnici vlastní. „Občas některá odejde, ale daří se nám je nahrazovat. Navíc nedávno jsme právě sestrám přidávali,“ dodala.

Sestry z porodnice výpověď nedostaly

Obavu o své pracovní místo nemusejí mít zatím zdravotní sestřičky, které pracují na gynekologicko – porodnickém oddělení žatecké nemocnice. I když se tato část nemocnice na čas uzavírá, vedení je nepropustí, má pro ně jinou práci. Deníku to potvrdil ředitel žatecké nemocnice v on – line rozhovoru se čtenáři.

„Sestřičky z porodnice mají určenou práci, kromě jiného je tam čtyřiadvacetihodinová pohotovost porodní asistentky,“ prozradil. „Výpovědi v žádném případě nedostaly,“ dodal. Vedení nemocnice věří, že se co nejdříve vrátí ke své standardní práci. Oddělení má být uzavřeno jenom několik týdnů.